През годините Европа постепенно ограничаваше тютюнопушенето и напомпваше акцизите върху цигарите, но това не попречи на ръста в контрабандата по никакъв начин. Според ново изследване една на всеки 10 цигари в Европейския съюз се е продавала нелегално в ЕС през 2011 г., съобщава „Уолстрийт джърнъл”
Нещата усложнява допълнително проблемът с легално произведените цигари, които се внасят контрабандно в Евросъюза от Русия и Украйна. На практика днес тези „безмитни” цигари отговарят за почти една четвърт от контрабандата - сериозно увеличение за последните пет години. За сравнение през 2007 г. делът им е бил само 4%.
Скокът в тютюневата контрабанда задушава данъчните приходи на нуждаещите се от кеш в кризата европейски държави. Докладът на одиторския гигант KPMG съдържа стряскащата сума от 11 млрд. евро – загубата, която търпи ЕС всяка година от незаконната продажба на цигари.
Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) увеличи усилията за залавяне на цигарените контрабандисти, с известен успех. По думите на говорителя на ОЛАФ Остин Роуан количеството на конфискуваните през миналата година цигари е намаляло, което може би означава свиване на контрабандния пазар. Според него истинският барометър на ситуацията били именно данните за броя на заловените късове.
Докладът на KPMG обаче констатира ръст в разпространението на контрабандни цигари, особено на онези, които са произведени законно, но са внесени незаконно. „Порестите” граници на източния фланг на ЕС затрудняват адекватния контрол и охрана. Затова ОЛАФ концентрира усилията си именно върху пограничния контрол, като се надява по този начин да овладее контрабандния поток.
Брюксел излезе с предложение, което ще накара всички страни-членки на ЕС да въведат нов минимален праг за акциза върху цигарите от 2014 г. Държавите с по-ниски ставки ще трябва да ги повишат до 2018 г. Тютюневата индустрия обаче твърди, че по-високите данъци само подхранват контрабандата.