Джъстин Трюдо, лидерът на либералите в Канада, е новият министър-председател на страната. Партията му спечели изборите във вторник с категорично мнозинство, като взе 184 места в 338-местната Камара на общините в Отава.
В началото на предизборната кампания нищо не предвещаваше последвалия триумф на Трюдо и съратниците му. По време на една от най-дългите кампании в историята на Канада, противниците на 43-годишния политик го описваха като „красиво момче” без опит в държавните дела, което „не е готово” да поеме кормилото на парламентарната монархия. Въпреки това след близо десетилетно управление на консерваторите, лидерът на либералите успя да убеди нацията, че може да ѝ донесе истинска промяна.
Династията на Трюдо
Благодарение на баща му, името на Джъстин Трюдо е добре познато в Канада още преди да започне предизборната си кампания. Пиер Елиът Трюдо е бивш премиер на Канада, който и до днес е една от най-разпознаваемите политически фигури в страната. Джъстин попада в светлината на прожекторите от най-ранна детска възраст. Когато е на едва четири месеца, тогавашният президент на САЩ Ричард Никсън прогнозира, че един ден това дете ще управлява Канада. Никсън вдига тост за „бъдещия премиер Джъстин Пиер Трюдо” по време на гала вечеря, част от държавната му визита в Отава през 1972 г.
Пиер Трюдо е един от най-емблематичните лидери в канадската история. Той е премиер на страната в продължение на 16 години. Когато за първи път е избран за поста през 1968 г., огромната му популярност става известна като феномена „Трюдомания”. Мнозина сравняват интереса към него с този към Джон Ф. Кенеди. Едно от най-знаковите постижения на управлението на Трюдо-старши е запазването на целостта на страната и предотвратяването на отделянето на Квебек от Канада. Освен това английският и френският са признати за официални езици на федералното правителство. Той декриминализира хомосексуалността в страната, либерализира законодателството за абортите и въвежда контрол над притежанието на оръжие.
Детството на Джъстин преминава пред камерите, но докато расте, той страни от политиката. Следва педагогика в Университета „МакГил” в Британска Колумбия. По-късно преподава френски и актьорско майсторство в гимназия във Ванкувър.
Старт на политическата кариета
Пиер Трюдо умира през 2000 г. от рак на простатата, а Трюдо-младши изнася вдъхновяваща реч в негова памет. Тази негова първа публична изява като млад мъж, излъчена по телевизията, разкрива потенциала му на политик и лидер за много от сънародниците му. Речта бележи активното въвличане на Джъстин в политическия живот на Канада.
От 2008 г. насам той двукратно е избиран за депутат. Експерти коментират, че така той и не влиза в ролята на „традиционен” политик. 43-годишният Джъстин Трюдо е татуиран и спортува. Веднъж дори кани сенатор от опозицията да се боксират за благотворителност. Джъстин печели в мач, който се излъчва по телевизията.
Жената до него
По време на предизборната си кампания Джъстин Трюдо неведнъж подчертава ролята си на съпруг и баща на три деца. Преди да се омъжи за Трюдо, жената до него - Софи Грегоар, е радио и телевизионен репортер и водещ.
След това става известна активистка срещу насилието над жени. Тя се фокусира върху нуждите на подрастващите момичета и потенциалните им проблеми със самочувствието.
Софи Грегоар открито говори за заболяването си от булимия, което се е появило, когато е била на 17 години. Болестта продължила няколко години до момента, в който не потърсила помощ от майка си и в крайна сметка се излекувала.
Двойката има три деца – Ксавие Джеймс на осем години, Ела Грейс на шест, и най-малкият – Адриен, който е роден през 2014 г. Децата са основен приоритет за Софи Грегоар през последните години и тя напълно им се посвещава.
В интервю по време на предизборната кампания младата жена споделя, че иска децата ѝ да пораснат като двуезични, също като нея и Джъстин, и затова тя винаги им говори и на английски, и на френски.
Новият лидер на либералите
След като няколко пъти отказва да оглави либералите, през 2012 г. Джъстин Трюдо обявява намерението си да се кандидатира за лидер на партията. Въпреки критиките заради липсата му на опит и заради това, че по-рано не е заемал политически постове (обвинения, които бяха повторени и в навечерието на тазгодишните парламентарни избори), Джъстин Трюдо все пак печели с вътрешнопартийните избори с 80% от гласовете на съпартицйите си и застава начело на либералите от 2013 г.
След като Канада беше управлявана почти десетилетие от консерваторите, Трюдо построи политическата си кампания върху обещанието, че ще се върне към „по-традиционни” принципи. Сред обявените му намерения са увеличаване на данъците за гражданите, които печелят над 200 хил. канадски долара на година. В същото време се предвижда намаляване на налозите за средната класа.
Още в първия ден от избирането си той заяви, че ще изтегли канадските изтребители от борбата срещу „Ислямска държава" в Ирак, Сирия и Афганистан. Сред обещанията му е и легализирането на марихуаната по модела на Колорадо. Трюдо е категоричен, че Канада ще приеме още 25 хиляди сирийски бежанци. Той също така обеща да отдели 250 млн. канадски долара (169 млн. евро) за приемането и интегрирането на бежанците в Канада.
Новият министър-председател предвижда по-големи разходи за инфраструктура, които в краткосрочен план ще създадат умерен бюджетен дефицит, но ще помогнат за съживяване на икономиката.
Трюдо вече заяви, че няма да следва социалните политики на своя предшественик Стивън Харпър и се обяви против предлаганата забрана за носене на никаб на обществено място. Според новия канадски премиер изразяването на религиозна принадлежност е сред основните права на канадските граждани.