След десет дни престой в Индонезия през ноември си зададох въпрос кой и защо обича тази страна и как да я опиша аз. И два месеца по-късно, не заради друго, а защото обещах на шефовете си, че ще напиша статия за btvnews.bg, а и не трябва да оставям несвършена работа за фаталната 2013-та, след доста мислене и преравяне на пресните спомени и впечатления от и за тази страна, установих, че отговорът може да е само един. Всички обичат Индонезия! Сериозно! Ето малко факти в подкрепа на тази ми теза и конкретно на заглавието ми. Сега установих, между другото, че да напишеш четивен репортаж и пътепис за една държава не било хич лесна работа.
И сега… кой и защо обича Индонезия.
Барак Хюсейн Обама
44-тият президент на САЩ е роден в Хонолулу, Хавай на 4 август 1961 г. Той обича много Индонезия… заради майка си. Ан Данъм, след развода си с неговия баща, се пренася с втория си съпруг за известно време в Джакарта. Където живеят с малкия Бари четири години в един от сносните кварталите на индонезийската столица. От първи до четвърти клас Барак Обама учи в местно мюсюлманско училище. Сега пред него има паметник на малкия бъдещ световен лидер с пеперуда на рамото му.
Мюсюлманите
От България за Индонезия няма директни полети. Един от вариантите е да направите връзка през катарската столица Доха. Та от Доха до Джакарта огромният джъмбо джет беше препълнен с пилигрими. Всичките бяха облечени в бяло и бяха много шумни. И тогава от стюардесата разбрах, че ще пътувам с огромна организирана група от 300 индонезийски мюсюлмани, които се прибират от Мека. Знаете ли правилото, че всеки праведен мюсюлманин поне веднъж в живота трябва да посети Мека. Въпреки че не е официално ислямска държава, Индонезия има най-многобройната ислямска общност — 86 процента от 238 милионното население. Около 9 % са християни, 3% индуисти, 2% будисти и други.
Ал Кайда
Тероризмът също обича Индонезия. По онзи извратен начин. На 12-ти октомври 2002 г. в 23.05 часа, в една от най-големите дискотеки в курортния индонезийски остров Бали, екстремистка групировка от дясно крило на Ал Кайда решава да заложи бомба. При атентата загиват 202-ма индонезийци, австралийци, азиатци и доста европейци туристи. В продължение на шест месеца никой не иска да почива на Бали. Индустрията е в колапс, но сега всичко си е както преди. Е на мястото на дискотеката сега има паркинг, а до нея огромен монумент в памет на жертвите.
Австралийците
Индонезия е на три часа път със самолет от Австралия. Австралийците обичат Индонезия заради прекрасните плажове с перфектните условия за сърф. Цените са много по-ниски, храната отлична. Имат само малък проблем с алкохола. Прекалено е скъп. Но навсякъде из мюсюлманския свят алкохолът е скъп. Бирата в бара ще ви струва около 10 лева, а уискито около 15. Така, че Бали и другите туристически острови определено не стават за алкохолен туризъм. Ето защо англичаните и ирландците идват по нашите курорти на Черно море, а не на Бали.
Българите
Между Бали и Златни пясъци има една прилика. На места също има елементи на презастрояване. Но местното правителство се усеща навреме да спре презастрояването. Дори още преди 25 години е приело закон, че хотелите не може да са по-високи от кокосовото дърво и задължително трябва да изразяват местния балийски архитектурен стил. Той пък донякъде е повлиян от холандските колонизатори. На Бали едноседмична почивка в хубав хотел с включена закуска и вечеря ще ви излезе между 300 и хиляда долара според категорията. За храна по заведения ще похарчите не повече от още 300 долара, освен ако не се изхвърлите да ядете най-скъпите ястия по най-скъпите ресторанти. Самолетният билет е скъп и си е инвестиция. Но ако си го вземете половин година по-рано можете да намерите полет от София до Бали и за 700 долара според популярните търсачки за самолетни билети. Природата е уникална. Между другото всяка година около две хиляди българи пътуват до Бали.
Шопинг маниаците
Но Индонезия не е само Бали. Ако имате малко повече време и пари посетете Джаркарта. Някои квартали приличат на Манхатън. Небостъргач до небостъргач. А вътре…. вътре мол. Джакарта се слави като шопинг столицата на Югоизточна Азия. С над 120 търговски центрове, с пъти по-големи от софийските молове. Заради по-ниските данъци и заради това, че доста голяма част от марковия текстил се шие в Индонезия, цените в известните вериги за дрехи са с около 15-20 процента по-ниски спрямо България. И доста по-ниски от Сингапур, Малайзия и съседните на Индонезия държави.
Шопинг, плажен туризъм и малко религия
Индонезия има прекрасни будистки храмове. Боробудур или наричан още Барабудур е будитски монумент, построен през 9-ти век в горите на Централна Ява. В близост до третия по големина град в Индонезия, Джогджакарта. Комплексът е украсен с 2672 релефни пана и 504 статуи на Буда. За съжаление Боробудур е бил изоставен при упадъка на будистките и хиндуистките кралства на Ява през 14-ти век и при настъпването на исляма. Открит от британецът сър Томас Рафълс през 1814-та г. Боробудур и досега се използва за поклоннически пътувания; всяка година будистите в Индонезия отбелязват празника Весак. Най- посещавана световна туристическа забележителност на Индонезия.
Няма открити писмени източници за това кой е построил Боробудур, както и каква е била целта му.
Инвеститорите
И сега малко бизнес акцент. Инвеститорите обожават Индонезия. Поради няколко причини. Евтина работна ръка, много добра инфраструктура в големите градове, добро законодателство за защита на патентите, интелектуалната собственост и чуждите инвестиции. Много по-добро дори от Китай. Така местното правителство иска да избута Китай и Индия като предпочитани държави за привличане и пренасяне на европейски и американски производства. В покрайнините на Джакарта френски козметичен концерн, чийто име ще си е чиста реклама, реши да пренесе главното си производство и започна строежа на мегаголям завод за козметика. Който ще даде хиляди работни места. В малките градове обаче средната работна заплата рядко надхвърля 100 долара. Хората обаче са свикнали с този начин си на живот и не се оплакват и вдигат на бунтове.
Иначе Индонезия е много богата на природни ресурси. Известна е с каучука и метана най-вече. Втората държава в света след Китай по залежи на метан.
Но заради финансовата криза в Азия през 97-ма година държавата има обезценена национална валута – индонезийската рупия. А след мощното цунами от 2004-та г. редица държави кредитори опрощават напълно или частично нейния външен дълг. Но и към днешна дата държавата има астрономически външен дълг – над 130 милиарда долара. Може да е много задлъжняла, но поне има силно развита пазарна икономика, така че нещата не са толкова плачевни, за разлика от гърците. Индонезия е сред страните-основателки на АСЕАН и е една от 20-те най-големи икономики в света. По номинален брутен вътрешен продукт се нарежда на 18-то място в света, а по паритет на покупателната способност — на 15-то, въпреки обезценената рупия.
По време на великите географски открития мюсюлмани и европейци влизат многократно в конфликти заради ресурсите й от каучук, чай и подправки.
Ето защо всички обичат Индонезия
Ако искате да разберете още факти за Индонезия и да намерите добри туристически пакети, най-добре проверете в Гугъл и големите сайтове за билети, хотели и организирани пътувания. Със сигурност много други журналисти ще са написали още много други любопитни факти за нейната култура, храна, история, природа, забележителности, лайфстайл.
Аз само ще добавя, че Индонезия е много колоритна държава. Толкова колоритна, че бая въображение и мека дрога ще ми трябва за да се изразя максимално експресивно. Дрога ли написах. Да предупредя! Търговията, контрабандата и употребата на дрога, под каквато й да е била мека, твърда, течна, листовидна и прахообразна форма, в тази прекрасна държава се наказва със смъртна присъда. Ако ще да са ви хванали само с една цигара тревица, колкото и невинно да звучи на повечето тийнейджъри у нас, ще ви окачат въжето на секундата. Но това е политика не само в Индонезия, а в повечето държави в Азия. Между другото и в Индонезия не се пуши никъде в ресторанти и барове. Така, че това е положението.