Шведите, които подкрепят присъединяването на страната им към НАТО, за пръв път са повече от противниците, сочи проучване на общественото мнение, предаде Ройтерс.
Допитването свидетелства за промяна в нагласите, след като скандинавската страна мобилизира наскоро войници, хеликоптери и кораби да издирват предполагаема руска подводница в териториалните ѝ води.
Анкетата на социологическа агенция "Новус" за телевизия ТВ4 от миналия уикенд показва, че 37% от участниците подкрепят присъединяване към НАТО, а против са 36 на сто от запитаните.
Резултатите подлагат на изпитание политиката на новото лявоцентристко правителство на премиера Стефан Льовен, което изключи възможността Швеция да се присъедини към алианса, макар да потвърди, че ще продължи да участва в някои негови операции. Досегашните анкети показваха категоричен превес на противниците на влизането на Швеция и Финландия в НАТО.
Продължилото седмица претърсване на водите край Стокхолм, при които не беше открита никаква подводница, обаче за пореден път повдигна въпроса доколко способна е Швеция да се отбранява пред украинската криза. Отбранителната способност на Швеция стана център на вниманието миналата година, след като руски самолети симулираха бомбено нападение в Швеция.
Датски изтребители от НАТО, базирани в Литва, бяха мобилизирани тогава да ги проследят, след като шведските военновъздушни сили се оказаха неподготвени. Миналия месец Швеция съобщи, че два руски военни самолета са навлезли в шведското въздушно пространство. Стокхолм нарече нахлуването "сериозно нарушение" и изпрати протестна нота до руския посланик в страната.
Комисия, създадена от предишното правителство, препоръча днес Швеция да помисли за членство в НАТО, но министърът на отбраната Петер Хултквист веднага отхвърли подобна възможност.
"Впечатлението ми е, че комисията е извършила много и сериозна работа, но относно НАТО ясно казахме, че темата не е на дневен ред", каза той пред Шведската телеграфна агенция.
Подобно на съседите си във Финландия, заедно с която членуват в Европейския съюз, шведите се питат дали да не потърсят опора в алианса, отказвайки се от официалния си неутралитет, който поддържат от два века.
Както шведските, така и финландските въоръжени сили сътрудничат с останалите три северни страни, членуващи в НАТО - Дания, Норвегия и Исландия. И Швеция, и Финландия сътрудничиха на алианса в Афганистан, припомня Ройтерс.