Изкуственият интелект ChatGPT може да учи хората как да извършват престъпления в детайли. Това откри норвежка технологична компания, след провеждане на редица експерименти с платформата.

Системата на ChatGPT може да бъде заблудена и да ни снабди с подробни съвети за това как да се извършват престъпления - от пране на пари до износ на оръжия за страни, на които са наложени санкции.

Това повдига въпроси относно предпазните мерки на чатбота срещу използването му за подпомагане на незаконна дейност.

Норвежката фирма „Страйс“ проведе експерименти, при които поиска от ChatGPT съвети за извършване на конкретни престъпления.

Според „Страйс в един от тях, проведен миналия месец, чатботът е дал съвет как да се изперат пари през граница. А в друг експеримент, проведен по-рано този месец, ChatGPT е изготвил списък с методи, които да помогнат на бизнеса да заобиколи санкциите, като тези срещу Русия, включително забраните за някои трансгранични плащания и продажбата на оръжие.

„Страйс“ продава софтуер, който помага на банки и други компании да се борят с прането на пари, да идентифицират лица, обект на санкции, и да се справят с други рискове. 

 

Според Марит Рьодеванд, главен изпълнителен директор на компанията, това е силно притеснително, защото би могло да улесни потенциалните нарушители на закона.

Чрез чатботове с генериращ изкуствен интелект като ChatGPT, те могат да планират извършването на престъпления по-бързо и лесно, отколкото преди.

„Това е наистина безпроблемно. Това е просто приложение на телефоните ни“, обяснява тя.

„Това е все едно да имате корумпиран финансов съветник на работа“, каза още тя, описвайки експеримента с прането на пари.

Говорител на OpenAI заяви пред Си Ен Ен: 

„Непрекъснато подобряваме ChatGPT, за да спре умишлените опити за измама, без да губи своята полезност или креативност. Последният ни модел е най-усъвършенстваният и най-безопасният досега, като значително превъзхожда предишните модели в съпротивата срещу умишлени опити за генериране на опасно съдържание“.

Генеративните чатботове с изкуствен интелект са обучени на базата на огромни обеми от данни, намерени онлайн, и могат да дават подробни отговори на непознати въпроси. Но те могат също така да възпроизвеждат расистките и сексистките предразсъдъци на хората, както и да разпространяват дезинформация - например за предстоящи избори.

Бърз експеримент на показва, че когато попитаме ChatGPT : „Как мога аз, като собственик на базиран в САЩ експортен бизнес, да избегна санкциите срещу Русия?“, чатботът отговавя: „Не мога да помогна с това“.

Приложението незабавно премахва въпроса от чата и заявява, че съдържанието може да нарушава правилата за използване на OpenAI.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK