Задълбочаващата се криза с водата принуди учените да вложат усилия в намирането на ефективни решения за справянето с проблема. На световния форум за водата във френския пристанищен град Марсилия беше демонстрирана иновативна технология, която помага на растенията да консумират до 40% по-малко вода. Въпреки това бъдещето не изглежда розово.

Обект на дискусия на форума бяха зачестилите военни конфликти около водоизточници, които само от началото на века са повече от 50. Тенденциите са изключително тревожни. Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова държа реч на световния форум и не скри притесненията си.

Според нея водната криза ще се задълбочава и ефективни мерки трябва да бъдат предприети.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Позовавайки се на докладите, представени по време на форума, „Дойче веле” отбелязва, че годишно от замърсена вода по света умират един милион. Покачващите се температури увеличават и консумирането й. Агрокултурите изискват използването на 70% от водните ресурси в световен мащаб.

Проблемите обаче не спират до тук. Учените предвиждат световната популация да се увеличи с 2 милиарда само за четири десетилетия. По този повод Бокова отбеляза, че е необходимо да се действа глобално, защото в момента самото управление на водоизточниците е разпокъсано, което пречи за предприемането на ефективни мерки.

Според доклади през 2070 година проблеми с водата ще има и в Централна и Южна Европа. Тенденцията е нуждата от вода да се увеличи с 55 процента до началото на 2050 година.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Изключително тревожните тенденции не подминават и България, която разполага с ресурс от около 20,1 млрд. м3, показва анализ за водните залежи на страната. По този показател България се нарежда на последно място на Балканите. Освен това залежите са неравномерно разпределени по територията на страната.

Деканът на хидротехническия факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. д-р Стефан Модев наскоро изнесе данни, които показват, че голямо количество вода се губи по време на напояване и лоша канализационна система – 2 млрд. м3.

Прогнозите са, че до 2050 ще има недостиг на питейна вода в много области – Враца, Монтана, Ловеч, Габрово, Плевен. Качеството на водата на много места не удовлетворява санитарно хигиенните изисквания, а канализационните системи са или остарели, или липсват.

Световният форум за водата показва стремеж към решаването на проблема в световен мащаб. До каква степен иновативната технология, представена в Марсилия, ще даде резултат предстои да разберем. Тя обаче със сигурност трябва да напомни на хората, че след като растенията биха могли да съществуват с 40% по-малко вода, то всеки човек би трябвало да се замисли колко ресурс пилее заради нехайство.