Десетки кучета и котки пристигат в Ню Йорк, след като са спасени от китайска кланица, където са щели да използват месото им, пише "Ню Йорк Пост".

Доброволци от базираната в Ню Йорк организация No Dogs Left Behind се появиха на международното летище в Куинс с пухкави голдън ретривъри, къдрокоси пудели и лабрадори.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by New York Post (@nypost)

От организацията твърдят, че животните са били предназначени за умъртвяване, а след това за консумация по време на летния Фестивал на кучешко месо в Китай.

„Ето защо рискувам живота си - защото това животно иначе щеше да бъде превърнато в ястие. Никога не бих позволила то да бъде бито или измъчвано“, казва Джефри Бери от организацията, докато в ръцете си държи едно от кучетата.

„Без нашите усилия животните щяха да бъдат измъчвани, убивани и приготвяни като част от безсърдечния фестивал на личи и кучешко месо в южния китайски град Юлин“, допълва още тя.

Фестивалът за първи път се организира за през 2010 г. от търговци на кучешко месо, които искат да се преборят със спада в продажбите.

Снимка: Reuters

Въпреки че през годините посещаемостта на 10-дневното събитие намалява все повече - особено заради пандемията от COVID-19, данни показват, че в разгара му касапите са убили повече от 15 000 кучета.

„Но те не просто са заклани - често първо са бити, изгаряни, варени или одирани живи поради погрешното убеждение, че хормоните на страха им правят месото по-вкусно“, казват от организацията за защита на животните.

„И така ги мъчат, и мъчат, и мъчат. Уж, колкото повече измъчваш животното, толкова по-крехко е месото. Но няма никакви доказателства за това. Всичко това са митове и не са подкрепени с научни доказателства“, казва 59-годишната Бери.

Активистите в Китай водят ожесточена борба от години за прекратяване на ежегодния фестивал. Междувременно правят всичко възможно, за да спасят кучетата и котките.

Бери казва, че групата ѝ провежда сложна военна операция, при която се използват безпилотни самолети и екипи от местни активисти и доброволци на терен, които следят движението на убийците на кучета, след което ги залавят.

„Случва се като в „Бързи и яростни", казва Бери, като говори за филма от 2001 г., в който главните герои успяват да откраднат цистерни с гориво от автовлак, като ги дърпат с автомобил.

„Ще следваме камиона с 50 или 60 коли и ще го пресрещнем. След това ще привлечем медиите и правителствените служители и ще поискаме да представят доказателства откъде са кучетата и котките“, казва Бери.

Тя обяснява още, че организацията е нещо като нерегламентирана армия от военни.