Внук на американският президент Хари Труман, който в края на Втората световна война разрешава атомната бомбардировка на японските градове Хирошима и Нагазаки, се срещна в Токио с оцелели японци, за първи път от 1945 г. насам.
Клифтън Труман Дениъл, който е в Япония по повод 67-ата годишнина от падането на атомните бомби – на 6 август 1945 г. над Хирошима и на 9 август над Нагазаки, е първият член на рода на покойния вече американски президент, някога посещавал годишните възпоминателни церемонии.
Десетки хиляди японци се стичат всяка година за мемориалните служби, които отбелязват смъртта на близо 200 000 души при бомбардировките през август 1945 г., припомня АФП.
По време на продължилата близо два часа среща в Токийския университет, неколцината все още живи свидетели на трагедиите в Хирошима и Нагазаки, повечето от които са между 70 и 80 годишни, са имали възможност да разкажат своите истории.
„Беше изключително”, заявява след срещата Клифтън Дениъл, 55-годишен журналист от Чикаго.
„Това е първата стъпка към излекуването на старите рани. Гледаме на това като на добра първа стъпка към по-добро разбирателство помежду си”, допълва внукът на Хари Труман, който е на гости в Япония по покана на анти-ядреното движение на страната.
Самите оцелели са приветствали идването на Клифтън Труман Дениъл.
„Добре е да срещна внука на г-н Труман, след като преди не сме имали тази възможност”, заявява 82-годишния Нобуо Мияке, оцелял от Хирошима сега гражданин на Токио.
„Щом е внукът, значи няма директна отговорност. По-скоро го чувствам като далечен роднина”, казва 79-годишният Кохеи Коба.
Но според Рейко Яамада, 77-годишна оцеляла от бомбардировката над Нагазаки, „тези които са загубили семействата си никога няма да простят на САЩ, без значение, какво”.
От своя страна внукът на Хари Труман защитява дядо си с довода, че „на война няма правилно решение”.
„Дядо ми винаги е казвал, че е взел това решение, за да приключи войната по-бързо. В това и вярваше. Той самият беше ужасен от разрушенията причинени от атомните оръжия и посвети остатъка от живота си, за да гарантира, че това няма да се случи отново”, казва Клифтън Труман Дениъл.
„Надявам се и аз да мога да направя същото, да помогна за освобождаването на света от ядрени оръжия”, заявява още внукът на Хари Труман.