На 8 април милиони жители и гости на Мексико, Канада и Съединените щати станаха свидетели на пълно слънчево затъмнение. Еуфорията беше голяма поради факта, че над 30 млн. души бяха на пътя на природното явление.

Наред с хилядите снимки и видеа от момента, в който сянката на Луната закрива Слънцето, в социалните мрежи имаше и инвазия на фалшиви изображения, предупреждават научни сайтове.

Фалшиво затъмнение на фона на кулата в Торонто

Пример за това е впечатляващата снимка на слънчевото затъмнение зад телевизионната кула в Торонто, Канада.

553-метровата кула е най-високата сграда в света. Снимката на затъмнението зад нея изглеждаше сякаш добър фотограф е имал страхотен късмет да улови този момент.

Проверка на фактите обаче показва, че изображението е публикувано в 12:27 ч местно време, докато пълното слънчево затъмнение, покриващо 99% от слънчевия диск, можеше да се наблюдава в Торонто в 15:19 ч. Допълнителна проверка на оригиналното изображение показа, че то е качено за първи път от акаунта в Instagram tayrontoo на 1 април.

В публикацията под снимката пише: „Слънчевото затъмнение се появи по-рано от очакваното“. Явно е първоаприлска шега.

Въпреки тези разминавания снимката беше многократно публикувана в социалните мрежи, включително в официалната страница във Фейсбук на канадското посолство във Виетнам. По-късно посолството я изтри.

Нещо старо, представено като ново

Някои потребители в социалните мрежи бяха толкова нетърпеливи да публикуват „извънредни“ новини, че дори не успяха да създадат генерирани от AI изображения. Вместо това те публикуваха стари видеоклипове и снимки на затъмнения.

Един от тези „призраци от миналото“ беше видеото на пълното слънчево затъмнение на плажа в Чили, заснето на 2 юли 2019 г. Априлското затъмнение обаче направи този кратък клип отново вайръл, защото беше представен като актуален.