„Белгия е държавата с най-много джихадисти на глава от населението според международни статистики. Арестът на мозъка на парижките атентати Абдеслам в Брюксел и антитеростичните операции в последните месеци са част от предпоставките, довели до днешния терористичен акт”, коментира пред bTV арабистът Владимир Чуков.

При серия от взривове днес в белгийската столица – два на едно от летищата, и един в метростанция, десетки хора загинаха и бяха ранени.

При атентатите в Париж тилът беше Белгия, това беше брюкселският квартал „Моленбек” - клетката е там, а бойното поле е Франция. И да припомним това, което намекна един френски антитерорист - че очевидно става въпрос за износ на терористи във Франция (...) И като се сложи и задържането на Абдеслам, който е един от активните участници в атентатите във Франция буквално преди броени дни - всичко това създава една обстановка, картина, която до голяма степен би могла да ни обясни защо се случва в момента в сърцето на Европа подобен тип кървави деяния. Да, Европа е хуманна, но Европа трябва да си направи баланса, че трябва да гарантира сигурността на собственото си население на първо място”, коментира още Чуков.

В предаването „Тази сутрин” арабистът припомни, че преди дни е представил в предаването „Тази сутрин” кадри как бежанци в Белгия пеят химна на ИДИЛ. Според арабиста няма как белгийските власти да не знаят, че има клетка на „Ислямска държава” в Брюксел.

Когато се бръкне в детайлите, ще излязат много нелицеприятни неща, смята Чуков за терористичния атентат в Брюксел.

Според експерта Тихомир Безлов атентатът в Белгия прилича повече на атентатите от Лондон и Мадрид отколкото на Парижките атаки.

"За да имате високо ниво на сигурност, трябва да имате нещо подобно на Израел, а Израел започна с ограждането, ние се ограждаме в момента, и не само ние, така че вървим към един такъв свят, в който няма да може свободно да се качваме в автобус или да влизаме в сладкарница без да ни проверяват."

България, за разлика от западноевропейските държави, няма компактно и отчуждено арабско население, което да бъде лесно радикализирано, но това не бива да ни прави по-малко бдителни, категорични са експертите.

„Ние ще трябва да проведем много мерки, свързани с дерадикализацията или пък с политики, които да не допускат отчуждаване на младите хора, да ги подтикват към такива действия”, експертът по сигурността Йордан Божилов.

Експертите в сектор сигурност припомнят, че има стратегия за борба с радикализма и тероризма и тя не трябва да остане на хартия.