След унгарския премиер Виктор Орбан, друг Виктор създава главоболия на Европейския съюз с разклатената демокрация в бившата си социалистическа страна, коментира в своя анализ АФП. И това е министър-председателят на Румъния Виктор Понта.
С румънската политическа криза сякаш историята се повтаря, коментира Корина Стратулат от Европейския център за политика, по повод противоречивата унгарска конституция, влязла в сила миналата година.
Въпреки че искането на премиера Виктор Понта за импийчмънт на президента Траян Бъсеску не носи същите националистически нотки на унгарските събития, „политическата динамика трябва да бъде сигнална лампа за ЕС”, смята Стратулат.
И в Унгария, и в Румъния централно място в дискусиите за демократичността на страните заемат върховенството на закона, работата на съдебната система, нарушените права на медиите и начините на гласуване.
"Семейна" Унгария
С новата конституция на Унгария Виктор Орбан сериозно застраши независимостта на съдебната власт в страната.
В крайна сметка излиза, че една жена контролира ефективно цялата система и тя се оказва омъжена за автора на върховния закон – Йозеф Сайер, един от основоположниците на управляващата партия „Фидеш”, коментират международните наблюдатели.
Ситуацията е следната – съпругата му Тюнде Хандо може да назначава съдиите.
Да ги уволнява.
Да ги прехвърля в други съдилища.
Да изготвя съдебни разпоредби.
Да инициира законодателството в съдебните палати.
В портфолиото й влизат още 60 специфични правомощия.
На всичкото отгоре мандатът й е със срок от 9 години, а дори когато той изтече, Хандо ще остане на власт, освен ако евентуалният й наследник не я отстрани с абсолютно мнозинство (2/3) от гласовете в Парламента.
Новата унгарска конституция също така намали възрастта за пенсиониране на съдиите от 70 на 62 години.
На пръв поглед нищо нередно, освен леко драстичната разлика.
Според Европейската комисия обаче този ход е довел до оттеглянето на цяло поколение съдии, вършили работата си съвестно. След този случай Хандо получи шанс да повиши над 200 съдии в най-високопоставени длъжности.
Румънското законодателно "блато"
Не е розово и положението в Румъния, където президентът Траян Бъсеску е обвиняван в натиск над съдии и нарушаване на конституцията.
Задълбочени са и споровете относно начина, по който трябва да бъде проведен референдумът за сваляне на президента. Съдът настоява за обикновено мнозинство – явяване на над 50% от регистрираните избиратели, за да бъде признат вотът за валиден.
Премиерът Виктор Понта и правителството му настояват резултатите от референдума да се изчисляват на базата на подадените гласове, както е в момента, а не на основа регистрираните избиратели.
Правителството издаде спешен указ, с който застрахова своя закон за референдум, така че дори и съдът да го отхвърли, може да не успее да го отмени навреме.
Друго притеснение на международната общност е прекалената бързина, с която се случват промените в румънските закони.
Виктор Понта се опита да въведе мажоритарна избирателна система, но решението бе отхвърлено от Конституционния съд.
Избори-демокрация-избори-медии-избори
В неадекватност на електоралните разпоредби е обвиняван и унгарският премиер. Европейската комисия смята, че твърде много унгарски закони са кардинални – могат да бъдат променяни с цели 2/3 от подадените гласове, а не с 50 % мнозинство.
Един от най-големите белези на „съмнителната” унгарска демокрация са медийните закони. Новата конституция учреди Медиен съвет, в чиито състав влизат членове на управляващата партия.
Унгарските журналисти са принудени да разкриват източниците си на информация – ход, абсолютно противоречащ на медийната етика.
Представата за румънска демокрация също пострада заради медийните ходове на премиера – Виктор Понта се опита да промени лидерския състав на държавната телевизия. Много от работещите там напуснаха и обвиниха правителството в разрушаване устоите на медията.