Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че условията, които налага Европейския съюз, за да отпусне заем на страната му за спасяване от кризата „са равносилни на шантаж”. Пред националното радио на Унгария премиерът е определил настояването за „създаване на политически условия, като например за съдебната система”, като „истински шантаж, което е неприемливо в Европейския съюз”.
„Международният валутен фонд не поставя финансови условия, а ЕС се опитва да поставя политически условия”, допълва унгарският премиер, като припомня, че МВФ наскоро е отпуснал заеми на страни като Пакистан, Египет и Беларус.
В края на ноември 2011 г. заради отслабване на националната си валута и повишаването на основните лихви Унгария се видя принудена за поиска заем в размер между 10 и 15 млрд. евро от ЕС и МВФ, припомнят наблюдатели.
След отказа на заема, заради лошия си имидж на Унгария на международните финансови пазари, Будапеща предприе строги икономически мерки, включително ограничаване на правомощията на централната банка на страната. Противоречиви закони бяха приети и в областта на съдебната система и свободата на медиите, които Брюксел определи като „крайни и ограничаващи”.
ЕС постави като изискване за започване на преговорите за заем промяна на тези оспорвани закони. На 23 април Виктор Орбан ще се срещне с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу за първи разговори за заема.
В началото на финансовата криза през 2008 г. Унгария беше спасена от фалит след отпускането на спешен заем от 20 млрд. евро от ЕС, МВФ и Световната банка.