Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че Европа трябва да възприеме предложенията на Доналд Тръмп, за да реши собствената си криза в областта на сигурността, дължаща се на неконтролираната миграция, предаде „Ройтерс”.
Тръмп прие републиканската номинация за президент с реч, в която се говореше за засилена работа на разузнавателните служби, прекратяване на "провалилата се политика на изграждане на нация и смяна на режима" и пълно спиране на имиграцията от страни, изложени на риск от тероризма.
Орбан използва тези точки, за да подкрепи собствените си предложения в областта на сигурността.
"Аз не агитирам в полза на Доналд Тръмп", заяви той в речта си, излъчена по телевизията. "Никога не бях мислил, че някога ще ми хрумне, че от съществуващите варианти, той ще е по-добър за Унгария и Европа", призна още унгарският премиер.
"Аз слушах този кандидат и трябва да ви кажа, че той направи три предложения за борба с тероризма. И като европеец трудно бих могъл да изложа по-добре това, от което Европа се нуждае", добави Орбан.
Унгарският премиер заяви, че и Европа има нужда да създаде мрежа от национални разузнавателни агенции, която да се сравнява с най-добрите по света.
"Второто нещо, което каза този американски кандидат президент, е да се изостави политиката на износ на демокрация. Не бих могъл да го кажа по-добре", заяви Орбан, според който западните страни са действали необмислено при премахването на недемократичните, но стабилни режими в Сирия, Ирак и Либия без да гарантират последваща стабилност и излагайки Европа на вълна от масова миграция.
„Вместо да подкрепя режими, които опитват да контролират разкъсваните от граждански войни страни в Северна Африка и Близкия изток, Европа ги критикува за проблемите с демокрацията”, добави унгарският премиер.
"Ако продължаваме да даваме приоритет на демокрацията пред стабилността в региони, където е малко вероятно да постигнем това, ще създадем не демокрация, а нестабилност. Това е големият урок относно сегашните събития в Турция", подчерта той, като все пак посочи, че не трябва да бъдем безразлични към качеството на политиката там или към човешките права.