Съвременен Виетнам стъпва на миналото, за да гради бъдещето си. Древни храмове като този са посещавани от няколко милиона туристи годишно. Парите се завъртат в икономиката на страната и през последните години виетнамската икономика регистрира стопански растеж от поне 10 процента годишно.
Виетнамците в момента напълно копират запада. От тази година там ще влязат големите вериги хипермаркети. Това отваря врати и за български стоки.
Като вафлите, които произвежда Галин Анастасов - поискали са му да разработи с дъх на розово масло. "Те имат много добри спомени от България и ние мислим точно по този начин да ги върнем носталгично към миналото", разказва той.
От 20 години азиатската страна има политика за привличане на чужденци - днес 65% от виетнамския износ е от чужди инвестиции. "Възможностите, които се предоставят, са индустриални зони на територията на цялата страна, в които се предоставят условия за чуждестранните инвестиции", обяснява търговското ни аташе в Хо Ши Мин Олег Маринов.
„Българска” фабрика за текстил в азиатската страна доказва, че нашенците успешно могат да работят във Виетнам. Наети са 750 виетнамски работници, плащат им по 150 долара на месец. "Все още токът е евтин, заплатите са евтини и поради тези причини сме тук. Имаме някакви трудности, но се надяваме да ги преборим", обяснява Стефан Севов.
Хун Дам Ян работи във фабриката от 4 години. „Доволен съм, защото ни плащат добре и работата е сигурна", казва той.
Фабриката допреди 5 години е била в България, близо до Бургас. Заради административни проблеми и отказ на държавата да помогне в разрешаването им, собствениците освобождават 1000 служители и се местят в далечен Виетнам.