Повече от 180 000 души празнуваха равенството и разнообразието на ЛГБТ+ хората в Тайпе на най-голямото прайд шествие в Източна Азия, към което се присъединиха тайванската вицепрезидентка Сяо Бихим и Нимфия Уинд, действащата кралица на красотата от местен конкурс за травестити, предаде БТА, цитирайки "Ройтерс".
Тайван стана първата страна в Азия, която узакони еднополовите бракове през 2019 г. и е бастион на толерантността и либерализма в регион, където правата на сексуалните малцинства често или се потискат или се забраняват, отбелязва Ройтерс.
Улиците на централната част на Тайпе бяха препълнени за 22-рия годишен прайд парад.
Тайванката Нимфия, чиято победа в конкурса за красота на травеститите през април наелектризира на острова, се появи в облекло, вдъхновено от средновековните брони, с наметало в цветовете на дъгата.
"Просто трябва да се връщам всяка година за парада“, каза тя и описа, че видът на доспехите ѝ е израз на защитата на правата на хомосексуалистите.
Сяо беше начело на делегацията на управляващата Демократическа прогресивна партия и маршируваше зад плакат с надпис "Бъди себе си" като от време на време спираше да танцува и да маха на тълпата.
"Гордея се с вас и се гордея с Тайван“, каза тя преди да си тръгне.
Президентът Уилям Лай, който миналата година, докато се кандидатираше за президентския пост, маршируваше в прайда като най-висшия правителствен служител, който някога е правил това, публикува видео послание на подкрепа в социалните мрежи, но заяви, че не може да участва лично заради вече уговорени ангажименти и от съображения за сигурност.
"Правителството ще продължи да работи усилено, за да вкара на практика равенството между половете, за да може всеки в страната Тайван да приеме приобщаването и да не се страхува от мнението на другите“, каза той.
Според организаторите броят на участниците е повече от 180 000 души.
Откритостта на Тайван по въпросите на ЛГБТК+ е в ярък контраст с гигантския му съсед Китай. Макар че еднополовите връзки не са незаконни в Китай, браковете между партньори от един и същ пол не се признават, а правителството на Китай прави усилия да ги предотврати и действа строго срещу активисти и представянето на ЛГБТ+ хора в медиите, отбелязва "Ройтерс".
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK