Военният преврат в западно-африканската държава Мали вчера е бил индиректно провокиран от свалянето на режима на Муамар Кадафи в Либия. Това твърдят наблюдатели от британския вестник „Индипендънт”.

По време на конфликта в Либия, довел до свалянето на режима, стотици бунтовници-туареги от Мали преминаха Сахара, за да воюват като наемници на страната на лоялните на Муамар Кадафи, припомня изданието.

След падането на режима в Триполи туарегите се завърнаха в северната част на Мали, която обхваща стотици квадратни километри от Западна Сахара, и подновиха въоръжената си борба за автономия на тяхната територия.

От началото на годината над 200 000 души са напуснали домовете си в региона, заради въоръжените сблъсъци.

В изявлението на метежниците по националната телевизия на Мали вчера, като основен мотив за преврата те изтъкнаха липсата на адекватно въоръжение, с което да се борят с туарегите и различните излямистки фракции, които намират убежище в северната част на страната.

Регионът на Западна Сахара отдавна се използва за плацдарм на тренировъчните бази на терористичната мрежа „Ал Кайда”, припомнят наблюдатели.

Според различни източници на място, съществува реална опасност в близките дни бунтовниците-туареги да се насочат към столицата Бамако или да се опитат да завладеят повече територия.

В момента границите на Мали са затворени, в столицата е въведен комендантски час.

Местонахождението на президента на страната Амаду Тумани Туре не е известно. Източници посочват, че е възможно президентът да се укрива в посолството на САЩ в Бамако. Според АФП Амаду Туре се намира във военен лагер на верни на режима, от където подготвя връщането си на власт.

Мали е смятана за една от най-стабилните и демократични държави в Западна Африка в последните 20 години. Президентът Амаду Тумани Туре взе властта в страната след военен преврат през 1991 г. и беше насрочил президентски избори за поста си през април.