Астрономите около света ще наблюдават преминаването на Венера пред слънцето на 5 и 6 юни, с надеждата да открият следи, които ще им помогнат в търсенето и локализирането на обитаеми планети извън Слънчевата система, съобщи АФП.
Преминаването на Венера пред Слънцето ще остави „отпечатък” от атмосферата на планетата върху звездата и ще даде шанс на учените да наблюдават тези ефекти планетата отблизо. Следващото подобно събитие се очаква след 105 години.
Чрез изследване на атмосферата на Венера, учените се надяват да научат повече за атмосферите на други планети извън нашата слънчева система и по-специално тези на 2321-те потенциални кандидати за обитаеми планети, засечени до момента.
„Има много планети, които преминават по този начин пред звезди, но те са толкова далече, че е трудно да ги изследваме,” коментира пред АФП Алан МакРобърт, астроном и редактор на списание „Sky and Telescope”.
Началото на похода на Венера пред Слънцето ще бъде видимо вечерта на 5 юни от Северна и Централна Америка, както и части от Южна Америка. Краят ще може да се наблюдава от Европа, Близкия Изток и Южна Азия на 6 юни по изгрев слънце, докато Източна Азия ще може да се наслади на цялото зрелище.
Учените съветват да се използват защитни мерки при наблюдаване на преминаването, за да се предотврати нараняване на очите.