Великобритания слага край на финансовата си помощ за Индия след 2015 г., обяви британският министър за международното развитие Джъстин Грийнинг, цитиран от Би Би Си. Подкрепата постепенно ще бъде намалена с около 200 милиона паунда (319 млн. долара) между 2013 и 2015 г., преди пълната й отмяна.

В официално изявление на министъра се съобщава, че след проведени по-рано тази седмица дискусии с индийското правителство, " се съгласихме, че сега е времето за промяна в отношенията, фокусирани върху обяната на опит и техническо подпомагане, а не толкова на директна финансова помощ".

Решението на Великобритания за бившата й колониална територия Индия е следствие от множество спорове, тъй като Лондон реално дава пари за страна, която може да финансира своя собствена космическа програма в даден момент, когато британските данъкоплатци са изправени пред суров аскетизъм.

Великобритания оправдава своите плащания на помощи за Индия въз основа на това, че десетки милиони индийци живеят в бедност.

"След като посетих Индия забелязах огромен напредък. Индия се развива успешно и нашите двустранни отношения трябва да са адекватни на Индия от XXI век", допълва министър Джъстин Грийнинг. "Време е да признаем промененото място на Индия в световен мащаб".

През 1947 г. Индия получава своята независимост, а заради статута си на бивша британска колония получава годишна финансова помощ от Великобритания, възлизаща на 400 млн. паунда.

Спирането на помощите за т.нар. "перла в короната" на английската кралица е важна стъпка към промяна в политиката на английското правителство, възнамеряващо да съсредоточи усилията си и да насочи подкрепата си към най-нуждаещите се страни, коментират политическите анализатори на Би Би Си.