Във Великобритания в скоро време ще се появят училища с разширено преподаване на математика, по образец на специалните училища, създадени в СССР през 1960-те години по време „надпреварата във въоръжаването”. Това съобщава руското електронно издание „Газета”, като цитира публикация в британския вестник „Сънди Таймс”.

Идеята за въвеждането на този тип училища е на министъра на образованието Майкъл Гоув, който смята че съветският опит от 1960-те може да помогне да повишаване на нивото на познания в държавните учебни заведения.

За основа на идеята ще служат училищата, появили се в СССР по време на „надпреварата във въоръжаването” от миналия век, за създаването на научни елити, които да стимулират развитието на страната, пише „Сънди Таймс”.
По данни на изданието първото такова училище ще се прояви през 2014 г. и това ще е лондонския „Кингс колидж”.

Проектът вече има пълната подкрепа на министерството на образованието. Целта е в училището да се обучават математически надарени деца, които ще бъдат подготвяни за кандидатстване в най-добрите университети във Великобритания.

Както и в съветската практика, която се използва в Русия и до днес (бел. ред. - от части и в България, но …), част от предметите, изучавани в тези специализирани училища ще се водят от университетски преподаватели и студенти.

За основен модел на британската идея е взета Физико-математическата гимназия към Московския държавен университет, основана през 1963 г.

Един от най-известните випускници на тази гимназия е лидерът в програмите за борба с компютърни вируси Евгений Касперски, припомня „Газета”.