Странна, объркваща, сюрреалистична... С тези думи режисьорът на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Лондон Дани Бойл определи собственото си произведение. А светът до голяма степен се съгласи.

В продължение на 4 часа състезатели, медии, гости на британската столица и зрители на хиляди километри от нея затаиха дъх пред феерията от музика и цветове, пресъздаващи сцени от историята, бита, културата и шоубизнеса на Великобритания.

Първата сцена - английски пейзаж със селяни и истински животни като коне, овце и крави, постепенно преминава в сцени с емблематичния за Острова комедиен герой Мистър Бийн, а след това и в завладяващ "екшън" със спускащата се над стадиона кралица, „похитена” от Бъкингамския дворец с хеликоптера на Агент 007.

След грандиозното шоу, наречено "Острови на чудесата" и струвало 42 милиона долара, заваляха хиляди положителни оценки. „Това, което наблюдавахме, беше ненадминато! То ни показа, че нестандартните идеи и страстта са много по-важни от техническата част или спазването на някакви определени правила и норми”, заяви за Ройтерс холивудски продуцент.

Не липсваха обаче и коментари от типа на „Дали сме от една и съща порода с британците?”, каквито можеха да се прочетат в испанските печатни издания. Вестник „Ел Мундо” например широко критикува британския режисьор за „липсата на универсалност” в идеите му за церемонията преди началото на игрите. „Олимпиадата е обединяваща за всички – не такова обаче бе шоуто на Дани Бойл, което остави хиляди зрители по света почесващи се по главата с недоумение”, пише изданието.

Носителят на "Оскар" за филма си "Беднякът милионер" обаче винаги е бил противоречива личност – както в професионално, така и в лично отношение, коментира Ройтерс.

„Никога не съм правил нещо в подобни мащаби, ще бъде интересно предизвикателство – ще има такива, които ще се вдъхновят от резултата, но и такива, които ще го презират”, казва някак пророчески преди откриването на Олимпиадата 55-годишният британец.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Всъщност нищо не подсказвало, че Дани Бойл, роден в градчето Радклиф в района на Манчестър, ще стане режисьор. Майка му искала той да стане свещеник. Дани обаче се записва в университет в Уелс и бързо се присъединява към лондонска театрална трупа.

Той заснема няколко сериала за телевизия Би Би Си, а през 1996 г. - филма "Трейнспотинг", който изследва условията за живот на млади депресирани наркомани в Шотландия. Филмът става култов.

Истинско признание обаче му носи "Беднякът милионер", който излиза по екраните през 2008 г. и получава 8 награди "Оскар".

За церемонията по откриването на игрите Бойл разполага с бюджет, сравним с този на филм - 27 милиона британски лири, или 42 милиона долара. Както и във филмите му, музиката играе ключова роля, за което свидетелства списъкът с 86 песни за церемонията. В него бяха включени композиции на Адел и "Бийтълс", както и противоречивата "God Save the Queen" на "Секс пистълс".

Церемонията по откриването на Олимпиада 2012 бе гледана от над 1 милиард зрители по целия свят. В нея под ръководството на Бойл участваха не по-малко от 10 000 души, повечето от които доброволци.