Европа загуби един от най-големите си съвременни интелектуалци. В сряда сутринта в Париж на 95-годишна възраст почина Стефан Хесел, дипломат, посланик, писател, борец срещу нацизма, последният жив съавтор на Всеобщата декларация за правата на човека и неволен вдъхновител на най-мащабните протестни движения в съвременния свят – „Възмутените” в Испания и „Окупирай „Уол Стрийт” от САЩ.
„Пожелавам на всички, на всеки един от вас, да намери своята причина за възмущение. Безценна е подобна нагласа. Когато нещо ви възмущава, както аз бях възмутен от нацизма, тогава ставате борци, силни и отдадени на своята кауза. Включвате се в процеса на историята и той следва течението си благодарение на всеки от вас,” написа Стефан Хесел през 2010 г. в памфлета си, озаглавен Indignez-Vous! (от френски – Възмутете се!).
Есето му от трийсетина странички се превръща в европейски бестселър с 13 преиздавания само в родната на автора Франция и стотици хиляди продадени копия в Германия, Италия, Испания. То беше издадено и в България през 2011 г.
С призива си към мирен протест срещу всички несправедливости той се превърна в идеолог, а и кръстник на протестиращите, които изпълваха централния площад в Мадрид през цялата 2010 г.
Роден през 1917 г. в Берлин, Стефан Хесел живее във Франция откакто е на 7 г. През 1941 г. се присъединява към генерал Де Гол, който по това време е в изгнание в Лондон и става отявлен борец срещу нацизма. С такова идеологическо наследство той отчита, че съвременният свят не е така черно-бял, както в средата на века, и призовава младите да намерят своите лични каузи, за които да се борят.
До края на живота си Стефан Хесел е пример за неугасващ ентусиазъм и изострено чувство за справедливост. Заловен от Гестапо през Втората световна война, той е един от малцината оцелели от концентрационния лагер в Бухенвалд, откъдето се измъква със самоличността на починал френски войник. До последно той изразява неразбирането си от конфликта между Израел и Палестина, като най-вече критикува Израел за агресията, която упражнява, на фона на собственото си историческо наследство.
Други причини за възмущение Стефан Хесел намира в отношението срещу имигрантите и ромите, срещу проблемите от климатичните промени, но най-вече от вмененото от елитите безразличие на гражданите към политиката.
С есето си „Възмутете се!” французинът възражда вярата в градивната политическа енергия на младото поколение, осъдено като консуматорско и апатично.
Видял победата над нацизма, Стефан Хесел посочва, че модерната съпротива не е срещу диктатори и идеологии, а срещу кризата на мисленето и ценностите. Почти пророчески той казва, че недоволството ще бъде в основата на новото политическо творчество.
В интервю пред радио RTL от 2011 г., цитирано от „Вашингтон поуст”, Хесел споделя: „С нетърпение очаквам вкуса на смъртта. Смъртта е нещо, което трябва да се опита, и аз се надявам да опитам моята. Междувременно ще се възползвам от възможността да хвърля някои послания.” „Възмутете се!” остава най-силното от тях.