Шок и много въпросителни възникнаха след трагичната катастрофа с малайзийския пътнически самолет, който се разби над Източна Украйна. Загинаха всички 298 души на борда. Предположенията са, че Боингът е бил свален със зенитна ракета.

Въздушното пространство над Украйна ще бъде затворено за граждански полети. Това разпореди Европейската организация за безопасност на въздухоплаването.

Наземният контрол установява, че машината започва да губи височина на около 50 километра преди навлизане в руското въздушно пространство и след това изчезва от радарите. Самолетът се е разбил край Шахтьорск близо до Донецк, на около 40 километра от границата с Русия. В района се водят ожесточени сражения между украинската армия и сепаратистите. Взривът е заснет с любителски камери и телефони.

Украинският президент Петро Порошенко обвини проруските сепаратисти и намекна за възможно участие на Русия в трагичния инцидент. По думите му, Киев има доказателства, че един от лидерите на бунтовниците в разговор с полковник от руското разузнаване се похвалил за сваления лайнер. Запис с въпросния разговор е публикуван в сайта на украинските служби за сигурност, но автентичността му не е потвърдена.

298 жертви от поне 10 държави

На борда е имало 283 пътници и 15 членен екипаж. Сред пасажерите е имало 80 деца.

Транспортният министър на Малайзия изнесе обновени данни за националността на жертвите. Сред тях има 173 холандци, 44 малайзийци, 27 австралийци, 12 индонезийци, 9 британци, 4 германци, 4 белгийци, 3 филипинци, един канадец и един новозеландец. Изяснява се националната принадлежност на още 20 от загиналите. Междувременно от българското Външно министерство съобщиха, че на борда не е имало български граждани.

Много от пътниците са пътували за XX международна конференция за ХИВ в Мелбърн.

Атака с ракета земя-въздух

В момента на падането на малайзийския самолет в района на полета му над Югоизточна Украйна е имало още четири пътнически самолета. Според украинското министерство на отбраната, Боингът е летял на височина от 10 000 метра, когато бил улучен от зенитен ракетен комплекс „Бук”. Той е разработен по съветско време и е на въоръжение и в Украйна, и в Русия. Според руската агенция „Новости”, такъв дивизион е бил дислоциран в околностите на Донецск в четвъртък сутринта.

Няма данни сепаратистите да разполагат с такова оръжие. През изминалото денонощие обаче те свалиха украински транспортен Ан-26, а снощи руски изтребител порази украински боен самолет Су-25.

През 2001 г. пък украинската противовъздушна отбрана свали погрешка над Черно море руски пътнически самолет Ту-154, като тогава загинаха 78 души.

Всички полети в източната част на Украйна също са прекратени по разпореждане на властите в Киев. Не се знае колко дълго ще продължи тази забрана.

Проруските бунтовници в Украйна са готови да обявят тридневно спиране на огъня, за да улеснят спасителните операции и разследването на катастрофата. Сепаратистите казаха, че са намерили една от черните кутии на самолета.

Бунтовници събират на купчини вещи на загиналите на купчини и заплашват репортерите, опитващи се да снимат, описва обстановката кореспондент на АП. По разкази на очевидци кабината на самолета се намира на около един километър от един от двигателите. Според местни жители опашката на боинга е паднала на десет километра от тях.

Международни реакции

Американските власти забраниха на американските превозвачи да летят над Източна Украйна. Турската авиокомпания „Търкиш еърлайнз" съобщи, че преустановява полетите си над Украйна. Подобно решение взеха „Луфтханза”, „Ер Франс”, „Бритиш еъруейз”, „Аерофлот”, „Ал Италия”.

Не закъсняха и международните политически реакции. В петък ще се състои спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради катастрофата, по искане на Великобритания.

Руският президент Владимир Путин заяви, че Украйна носи отговорността за катастрофата на самолета. Той нареди на руското правителство да направи всичко за подробно разследване на случилото се.

САЩ ще изпратят екип от специалисти, за да помогнат на разследването. Американският вицепрезидент Джо Байдън е разговарял по телефона с украинския президент Петро Порошенко и е обещал помощ.

Според генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен много обстоятелства около катастрофата остават неясни. Според него нестабилността в региона създава наистина опасна ситуация.