Рим може и да е Вечният град, но папите са просто смъртни хора. Тленните останки на повечето от 266-те папи в историята през последните 1961 години са погребани в Рим, в десетки крипти, катакомби и гробища в града, под него и около него, пише в свой материал National Geographic, цитиран от БГНЕС.

Най-първият е Петър, който започва живота си като галилейски рибар на име Симон и става един от първите ученици на Исус Христос. Според християнската традиция Петър е разпънат на кръст през 64 г. след цял живот пътувания и проповеди и е погребан в некропол или град на мъртвите извън градските стени на Рим, от другата страна на река Тибър. Останките от този некропол са открити непосредствено под базиликата „Свети Петър“ през 30-те години на миналия век, а друга част под стените на Ватикан току-що е отворена за посетители.

Първите наследници на Петър като епископи на Рим са лидери на малка секта, преследвана от Римската империя. Те са погребани тайно в подземни катакомби, изкопани на много етажи дълбоко в меката скала покрай Апиевия път. Тези гробнични комплекси, които се простират буквално на километри под раздвижената крайградска местност, са тъмни, ръждиви и влажни, с безкрайни коридори и стъпала, спускащи се все по-надълбоко. Макар че хилядите гробни ниши са почистени от човешки останки, лесно е да си представим как ранните християни се крият за живота си в тези гробища на светлината на факли, докато римските войници търсят жертви за екзекуция на арената.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първият християнски римски император Константин издига църква на предполагаемото място, където е погребан Петър. Днес, преизграждана неколкократно с все по-голямо величие, мястото е белязано от извисяващата се базилика „Свети Петър“ на Микеланджело. Като главна църква на католическия свят, подземията на „Свети Петър“ - които са преобразени в ренесансов стил през XVI в., когато е възстановена главната базилика - са най-доброто ВИП място за погребение не само на над 90 папи, но и на европейски кралски особи. (Седем папи са пропуснали мястото си в „Свети Петър“ поради изгнание, когато папството е избягало в Авиньон, Франция, през по-голямата част от XIV в.) Папа Юлий II, известният покровител на Микеланджело, е погребан в „Свети Петър“, но странно монументалната му гробница е на съвсем друго място.

Огромният монумент, върху който Микеланджело работи близо четири десетилетия, е оценен като твърде величествен от ревнивите наследници на Юлий, които нареждат гробницата да бъде построена в другия край на града, в църквата „Сан Пиетро ин Винколи“, без предвидения обитател.

Но от всички папски останки в „Свети Петър“ най-много посмъртни приключения са преживели тези на папа Формоз, управлявал през 891-96 г. Седем месеца след смъртта му наследникът на Формоз, Стефан VI, изровил тялото му, облякъл го в папски одежди и го изправил пред съда за узурпиране на папския престол. Въпреки усилията на дякона, назначен да защитава мъртвия примас, Формоз е признат за виновен, а след това тялото му е лишено от одеждите и облечено в парцали. Трите пръста на дясната му ръка, с които някога давал благословии, били отрязани, а тялото му хвърлено в Тибър. Обществено въстание сваля и хвърля в затвора папа Стефан, който е удушен в затвора през 897 г. Тогава останките на Формоз са върнати в църквата „Свети Петър“.

В църквата „Свети Петър“ са погребани и монарси в изгнание - шведската кралица Кристина и претендентите за английския престол Стюарти, а в малък анклав в непосредствена близост до базиликата, известен като Тевтонското гробище, лежат още много кралски особи. По време на дългото (и все още неприключило) разследване на изчезването на жителката на Ватикан Емануела Орланди - изчезнала като тийнейджърка през 1983 г. - анонимен сигнал след години безрезултатни издирвания отвежда полицията до Тевтонското гробище. В търсене на тялото на момичето през 2019 г. бяха отворени два гроба на германски принцеси от XIX в., но гробовете бяха напълно празни. Нямало никаква следа нито от Орланди, нито от принцесите. Мистерията остава неразгадана.

И сега папа Франциск се присъедини към своите 265 предшественици. Франциск е известен като нарушител на закостенелите ватикански традиции. При избирането си за папа през 2013 г. той настояваше да пътува с автобус с колегите си кардинали до хотела, както и да плати сметката. Той отказа да се настани в разкошните държавни апартаменти в Апостолическия дворец, а избра къща за гости на територията на Ватикан. Отвори за обществеността голямата лятна папска резиденция в Кастел Гандолфо на хълмовете южно от Рим, вместо да живее в нея.

Затова не е изненада, че Франциск не се е съобразил с начина, по който е организирал собственото си погребение. Той искаше отпътуването му от Ватикана да бъде толкова скромно, колкото и пристигането му.

Папските погребения по традиция са кралски дела - съвсем буквално, защото до средата на XIX в. римските папи са били и временни крале на голяма част от Централна Италия. Дори предшественикът на Франциск Бенедикт XVI е погребан в три ковчега от кипарис, олово и бряст, натоварени с торбички с папски монети за всяка от годините на царуването му и изложени на издигнат катафалк в базиликата „Свети Петър“.

Франциск няма такава помпозност. Тялото му лежи в продължение на три дни в „Свети Петър“ в обикновен дървен ковчег, поставен на нивото на пода. 

Най-изненадващото е, че Франциск пожелава да бъде погребан не в църквата „Свети Петър“, а в базиликата „Санта Мария Маджоре“на хълма Ескилин - първият папа, погребан там от 1679 г. насам. Базиликата „Санта Мария Маджоре“ е построена през 432 г., една година след като Ефеският събор обявява Мария за Богородица, или „Носителка на Бога“. Зашеметяващите мозайки от този период са сред най-старите изображения на Дева Мария в света, а почитана византийска икона с нейно изображение се намира в Паулинския параклис на базиликата.

По-съвременни и по-спорни моменти от църковната история също са вградени в тъканта на базиликата. Огромният дървен таван от XVI в. е покрит с част от първото злато, донесено от Новия свят от изследователя Христофор Колумб. Освен че е място за последен покой на седем папи, базиликата е и мястото, където е погребан кардинал Бърнард Лоу, бивш архиепископ на Бостън, станал печално известен с ролята си в прикриването на сексуални посегателства над деца от страна на свещеници.

 Привързаността на папа Франциск към църквата „Санта Мария Маджоре“ датира още от началото на неговия понтификат, когато той започна традицията да се моли там преди и след всяко от своите над сто чуждестранни пътувания. Той също така се моли за мир - последно за прекратяване на войната в Украйна през 2022 г. - при статуята на Дева Мария в базиликата, поръчана от негов предшественик през 1918 г. и известна като Царицата на мира. 

При едно от посещенията си в църквата Франциск забелязва интересна врата, която му дава идея за мястото на последния му покой. „Точно зад скулптурата на Царицата на мира има малка ниша, врата, която води към помещение, където се съхраняват свещници“, казва Франциск в книгата си „El Sucesor“ (Наследникът) от 2024 г., дълго интервю с журналиста Хавиер Мартинес-Брокал. „Видях я и си помислих: “Това е мястото. „ В последното си завещание, тържествено прочетено след смъртта му, папа Франциск поиска да бъде погребан “в земята, просто, без особена украса" и с надпис само на папското му име на латински език: Франциск. Разходите по погребението ще бъдат поети от „благодетел“, а не от църквата, уточни Франциск.  

Смъртта, погребението и прераждането са централни елементи на християнската вяра. Рим е виждал империи, крале и папи да идват и да си отиват. Той също така е видял своя дял от странни и противоречиви папски погребения (и, в случая с Формоз, препогребвания). Дори и някои елементи от погребението на Франциск да са необичайни за папските стандарти, той все пак върви твърдо по стъпките на традиция, чиито корени са на две хилядолетия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK