Българското правителство не е замразявало или конфискувало авоари, свързани с тероризма през 2015 г. В същото време обаче няколко фонда са били заподозрени във връзки с екстремисти и в момента е в ход разследване. Това се посочва в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за терористичната заплаха.

Оценката на Вашингтон е, че у нас има нужните специалисти за борба с тероризма, те са подготвени и екипирани добре, но усилията са концентрирани предимно в столицата заради липса на ресурс.

Като член на международната коалиция срещу ИДИЛ страната ни през март м.г. е осигурила оръжие за кюрдските отряди в Ирак.

В доклада се посочва и че сътрудничеството между България и САЩ в исторически план винаги е било силно, но някои реорганизации са създали проблеми при съвместната работа (вероятно се визира „пътуването” на ГДБОП от МВР към ДАНС и обратно, което и преди е критикувано от западни представители – б.р.).

Припомня се и ролята на властта и институции като Главното мюфтийство за борба с екстремизма у нас.

ИДИЛ – терористи №1 в света

Групировката "Ислямска държава" продължава да е основната терористична заплаха за света на този етап, се казва в доклада. ИДИЛ е запазила "внушителните си сили в Ирак и Сирия" и в редиците й воюват и много чужденци.

Авторите на доклада отчитат, че ИДИЛ е била във върхова форма през пролетта на миналата година, а през втората половина на годината потенциалът й е започнал да намалява и след месец май не е успяла да удържи нито една съществена победа на бойното поле в Ирак и Сирия.

В същото време обаче ИДИЛ със серия атаки във Франция, Турция и Ливан е демонстрирала възможности да нанася удари далеч отвъд територията, която държи под контрол. Освен това се смята, че джихадистите са използвали химическо оръжие на няколко пъти в Сирия. На „сметката” им са и отвличанията на хиляди жени и деца в няколко държави.

Групировката освен това укрепва позициите си в Либия, където има около 5 хиляди бойци, се казва в проучването.

На този фон „Ал-Кайда” изглежда с отслабени ръководство и позиции, но, според анализаторите, остава сериозна заплаха за сигурността.

Спад на нападенията – за първи път от 2 години

Броят на терористичните нападения по света миналата година е спаднал за пръв път от 2012 г., а тези нападения стават все по-децентрализирани, се казва в доклада.

Според компилираните от Държавния департамент данни миналата година в света е имало 11 774 терористични нападения, които са взели над 28 300 жертви, а над 35 000 души са били ранени. Терористичните нападения са намалели с 13 процента спрямо 2014 г., а жертвите от тях са с 14 процента по-малко.

Спадът се дължи на по-малкия брой нападения в Ирак, Пакистан и Нигерия.

Терористичните нападения и жертвите от тях са се увеличили в Афганистан, Бангладеш, Египет, Филипините, Сирия и Турция.

"Глобалната терористична заплаха продължава бързо да де развива през 2015 г., ставайки все по-децентрализирана. Въпреки че през 2015 г. е имало терористични нападения в 92 страни, те са били силно съсредоточени географски, като през последните няколко години", се отбелязва в доклада.