В сряда най-висшият съд на Австралия блокира Русия от построяването на ново посолство в столицата на страната, като единодушно потвърди закон, който отменя договора за наем поради съображения за национална сигурност.

Русия притежаваше договор за наем на парцел, който е на около 300 метра от сградата на парламента в Канбера, и възнамеряваше да построи нова сграда на посолството там, пише Ройтерс.

Но през 2023 г. австралийското правителство въведе закон за отмяна на договора за наем, след като получи „много ясни съвети за сигурност относно риска, представляван от ново руско присъствие толкова близо до сградата на Парламента“, заяви тогава премиерът Антъни Албанезе.

Русия оспори закона пред Висшия съд на Австралия, твърдейки, че парламентът не е упълномощен съгласно конституцията да приема такъв закон.

В сряда съдът единодушно постанови, че Законът за вътрешните работи от 2023 г. валидно се позовава на конституционното правомощие на парламента да конфискува земя при „справедливи условия“, въпреки че заяви, че Москва има право на обезщетение.

В изявление, публикувано в Telegram, руското посолство в Австралия заяви, че „внимателно ще проучи текста на решението“.

Руското правителство осигури 99-годишен договор за наем за дипломатическо ползване на обекта през 2008 г., като плати 2,75 милиона австралийски долара (1,79 милиона щатски долара).

Строителството на новия обект започна, но никога не беше завършено. Съществуващото руско посолство се намира в предградието Грифит.

Австралийското правителство твърди, че анулирането на договора за наем е подкрепено от правомощията на парламента да приема закони за териториите на страната, включително Австралийската столична територия, където се намира Канбера.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK