Европейският съюз ще преустанови износа на технически средства, които могат да се използват за репресии, към Египет и ще преразгледа политиката за доставки на оръжие, съобщиха от МВнР.
Такова решение взеха външните министри на страните-членки на извънредна среща в Брюксел, проведена в сянката на кръвопролитията от последните дни.
Остро осъждане на насилието в Египет, но запазване на помощта за страната - това е очакваното соломоновско решение от срещата на външните министри на страните от Европейския съюз.
„На първо място важно е посланието, което ще отправим към Египет. На второ място се обсъждат и конкретни неща, които няма да дадат резултат веднага, но са важни като сигнал, който ще бъде отправен към египетското общество. Една от идеите е да се направи преоценка на досегашната помощ, която ЕС оказва на Египет”, коментира българският първи дипломат Кристиан Вигенин.
Той не изключва възможността сблъсъците в страната да ескалират до гражданска война и да се стигне до ситуация на хуманитарна криза. „ЕС трябва да се опита навреме да спре тези процеси. Въпросът е какво може да направим в интерес на гражданите на Египет", подчерта той.
ЕС и неговите структури помагат на Кайро с фонд от около 5 милиарда евро за периода 2012 – 2013 г. Преобладава мнението, че тези пари не бива да се спират. Те отиват по проекти за борба с бедността. Спиране на средствата може само да увеличи напрежението в Египет.
„Никога не сме попадали в подобна ситуация. Всички сме мюсюлмани и не бива да се избиваме едни други. Не бива да се мразим. Трябва да се обичаме и да сме единни - християни и мюсюлмани, както винаги е било. Всички сме една нация и не бива да има разделение”, коментира жителят на Кайро Мохамед Али.
В самия Египет ситуацията започва да се успокоява. Властите обаче продължават с арестите на ключови фигури, свързани с религиозното движение „Мюсюлмански братя”.