Със своята поддържана градина и просторен интериор, триетажната вила някога е била описвана като „рай“ от майката, която е отгледала петте си деца там. И беше направено много, за да се запази спокойствието в домакинството, като се има предвид неговият непосредствен съсед: най-големият и най-известният нацистки концентрационен лагер Аушвиц, пише CNN.
В семейния дом Рудолф Хьос – най-дълго служилият SS комендант на Аушвиц – измисля най-ефективния начин да убие милионите евреи, роми, хомосексуалисти и политически затворници, които Третият райх е решил да елиминира.
Високи дървета и висока бетонна стена скривали гледката и писъците на лагера, така че съпругата на Рудолф Хедвиг и техните пет деца – Клаус, Хайдетрауд, Бригите, Ханс-Юрген и Анегрет – можеха да живеят защитени от жестокостите, извършени само на крачки от вратата им .
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Животът им беше радостен. Децата играеха с костенурки, котки, яздеха коне и плуваха в близката река. Междувременно комините на концентрационния лагер бълваха дим, докато други семейства бяха натикани в газовите камери.
След освобождаването на Аушвиц през януари 1945 г. къщата на улица "Легионов" 88 е била в частни ръце на полско семейство. Но миналата година беше придобит от Counter Extremism Project, базирана в Ню Йорк НПО, която се стреми да се бори с екстремизма от 2014 г.
До дни тази сграда – мощен символ на организирането на Холокоста и главен герой във филма, спечелил Оскар „ Зоната на интерес “ – ще отвори вратите си за посетители в съвсем нова форма.
„Идеята зад проекта е да се създаде нещо, което не съществува, глобален център за борба с екстремизма в къщата на един от исторически най-лошите екстремисти и антисемити, съществували някога“, Ханс Якоб Шиндлер, старши директор на Проект за борба с екстремизма.
Плановете на неправителствената организация за къщата са два: да се даде нов център на тяхната организация и да се отвори тази дълго затворена къща за обществеността навреме за 80-ата годишнина от освобождението на лагера на 27 януари.
„Когато погледнете този имот, градините, фонтаните, нормалния, обикновен живот... Ние сме научени от времето на Холокоста никога да не забравяме“, каза Марк Уолъс, главен изпълнителен директор на проекта за борба с екстремизма. „Осемдесет години по-късно е ясно, че макар и важно, „никога да не забравяме“ не е достатъчно, за да предотврати омразата и антисемитизма, които в момента обхващат нашето общество.“
Сега остават не само снимки от блаженото домакинство на Хьос, но и дневници, единият написан от икономката на семейството, а другият от самия Рудолф Хьос. Това не е по избор: след залавянето му и преди екзекуцията му, на Хьос е наредено да напише мемоарите си, давайки представа за работата на един ум, който е едновременно обикновен и смразяващо зъл.
В него Хьос описва себе си като човек, отдаден на дисциплината и посветен на реда. Той пише, че е решил да използва Циклон Б, инсектицид, за да убие възможно най-много евреи възможно най-ефективно, за да защити психическото здраве на своите пазачи.
По време на трите години и половина на Хьос в лагера са построени четири допълнителни газови камери, предназначени за индустриализирано унищожаване. Повече от 1,1 милиона души са били убити там, което прави Аушвиц-Биркенау най-смъртоносният от всички нацистки лагери.
Дневникът също така даде голяма част от материала за „The Zone of Interest“ от 2023 г., който почти изцяло се развива в къщата и непосредствената ѝ околност. Филмът подчертава „баналността на злото“, фраза, измислена от Хана Аренд, и излага идеята, че комендантът е просто човек, а не чудовище.
„Човешките същества направиха това на други човешки същества и за нас е много удобно да се опитаме да се дистанцираме от тях, защото смятаме, че никога не можем да се държим по този начин, но мисля, че трябва да сме по-малко сигурни от това“, каза режисьорът на филма Джонатан Глейзър.
Дневникът на Хьос също помага на читателите да разберат повече за живота на семейството на улица „Легионов“ 88 и усилията, до които са стигнали, за да защитят децата си. Матираните прозорци, високите стени, вдигнат мотоциклет извън газова камера номер 1, за да заглуши виковете на хората вътре.
В мемоарите Хьос също така разказва как е гледал как жените и децата са отвеждани в газовите камери.
„Една жена се приближи до мен и посочи четирите си деца, които помагаха на най-малките да преодолеят грубата земя, и прошепна: „Как можеш да се накараш да убиваш толкова красиви, мили деца? Нямаш ли изобщо сърце?“
След като стане свидетел на такива сцени, пише Хьос, той язди коня си, за да проясни ума си.
Но в нито един момент не изглеждаше, че разбира ужаса на действията си. Той нарече изтребването на евреите по-скоро „грешка“, отколкото престъпление и нещо, което е резултат от твърде сляпо подчинение на заповеди отгоре, дадени, според него, въз основа на погрешна идеология.
„Нека широката общественост продължава да ме възприема като кръвожаден звяр, жесток садист, като масов убиец на милиони човешки същества: защото масите никога не биха могли да си представят коменданта на Аушвиц в друга светлина“, пише Хьос. "Те никога няма да разберат, че и аз имах сърце."
Хьос бяга след освобождаването на Аушвиц, но след това е заловен, ставайки първият човек на толкова високо ниво, който признава мащаба на клането в лагера. Той е накаран да свидетелства пред Международния военен трибунал в Нюрнберг и по-късно е осъден на смърт от полски трибунал.
Хьос е обесен на бесилото между лагера и къщата му през 1947 г.
Оцелялото семейство Хьос продължава да дистанцира себе си от това, което е направил Рудолф Хьос. Съпругата му Хедвиг и дъщеря му Брижит се преместват в Съединените щати след екзекуцията му. В интервю през 2013 г. за Washington Post Брижит каза: „Беше много отдавна. Никога не говоря за това – това е нещо вътре в мен. Остава с мен.”
„Той трябва да е имал две страни. Този, който познавах, и след това още един.”
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK