За първи път от 1945 г. насам в Германия от печат излиза ново издание на книгата на Адолф Хитлер „Моята борба”.
Досега правата върху нея бяха собственост на провинция Бавария, но валидността им изтече и от 1 януари те вече са публична собственост.
Издаването на оригиналния текст остава забранено
и подлежи на съд за насаждане на расова омраза, но в Германия вече е разрешено книгата да се публикувана, придружена от коментари.
Именно такова е новото издание и то носи името „Моята борба. Критично издание”.
През 2009 г. екип на Института за съвременна история в Мюнхен се впусна в трудно и спорно начинание, за да се стигне до написването на 3500 исторически бележки, придружаващи текста. Цялото издание в два тома, общо 1948 страници, беше представено днес пред журналисти и ще се продава за 59 евро.
Това се прави с възпитателна цел, въпреки колебанията, които предизвиква насочването на вниманието на обществеността към идеите на нацисткия диктатор.
Става въпрос за разбиване на мита, възникнал около този антисемитски подпалвач, създател на нацизма и на проекта за изтребление на евреите, обясни в началото на декември миналата година директорът на Института – Андреас Виршинг.
„Моята борба” е единствената книга на нацисткия диктатор е написана през 1924 – 25 г., докато той е в затвора след неуспешен опит за преврат.
На практика тя до голяма степен вече е достъпна –
в интернет или чрез доставки на антикварни книги, припомни пред АФП председателят на Световния еврейски конгрес – американецът Роналд Лодър. Изтичането на авторските права не променя съществено нещата.
Темата за нацизма обаче продължава да е болезнена след края на 2015 г., белязана от чествания на края на Втората световна война и освобождаването на нацистките концлагери.
Германски учителски профсъюз изрази одобрение за използването в гимназиите на изданието като „имунизация” на младите хора срещу екстремизма, но изключи възможността то да влезе в списъка на задължителната литература.
Министърът на образованието на Германия – Йохана Ванка, каза пред телевизия n-tv, че анотациите, придружаващи сегашното издание, ще покажат на учениците, че в нея още в началото е можело да бъдат открити „престъпни възгледи”.
Еврейската общност реагира различно на издаването на „Моята борба” –
от примирение с това, че книгата е достъпна в много страни (Индия, Бразилия, Турция и арабските държави), до желание книгата да бъде напълно забравена.