Протестите на фермерите в Чехия продължават. Улиците в столицата са блокирани, а пред правителствените сгради се появи оборски тор. 

Снимка: Reuters

Исканията им са за повторно налагане на мита на фермерски продукти от Украйна, повече подкрепа от ЕС и по-малко бюрокрация. 

Чешкият министърът на земеделието Марек Виборни написа в социалната мрежа X (Туитър), че правителството няма да се поддаде на натиска. 

"Готов съм да водя преговори с фермерите. Очаквам честен подход от организаторите, които обещаха да не блокират движението в Прага. Не мисля, че изхвърлянето на тор по линиите на трамваите е такъв подход", пише той в социалната мрежа. 

Снимка: Reuters

В края на февруари месец фермери от Чехия и Словакия блокираха границата между двете страни по време на протести с искания за премахване на ограниченията, наложени им чрез Зелената сделка за борба с климатичните изменения. 

Страните от Централна Европа също се включиха в протеста заради евтиния внос на зърно от Украйна и призоваха Еврокомисията да промени това.

Частично блокиран беше граничният пункт североизточния край на Чехия, където десетки трактори препречваха пътя. 

Извън Чехия миналия месец фермери в Брюксел запалиха гуми пред сградата, в която се провеждаше заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. На срещата България беше представена от министър Кирил Вътев.

Въпреки че при предишните протести имаше отстъпки от страна на Европа, земеделските производители смятат, че те не са достатъчни. Българският фермерки съюз също участва в исканията на Европейската организация на земеделските производители.