Седем от най-богатите и влиятелни руски бизнесмени, 12 от компаниите им и 17 длъжностни лица от държавни фирми влязоха в новия списък със санкции на САЩ заради украинските събития, войната в Сирия, кибератаките и опитите за намеса в изборите зад Океана през 2016 г., съобщават световните агенции. Това е един от най-агресивните ходове на Вашингтон срещу Москва в последно време.
Любопитен е списъкът на чиновниците и държавните компании със санкции. В него централно място заемат шефът на „Газпром” Алексей Милер, президентът на банка ВТБ Андрей Костин и шефът на Руския институт за стратегически анализи Михаил Фрадков (бивш разузнавач, наследил на поста по-известния у нас Леонид Решетников).
На руския държавен оръжеен износител „Рособоронекспорт” ще му е забранено да търгува със САЩ.
Замразени ще бъдат всички американски активи на олигарси като Олег Дерипаска и Сюлейман Керимов, които имат водещи позиции в съответно алуминиевия и нефтения бизнес, но и също така в обкръжението на Владимир Путин.
Дерипаска, който има дипломатически паспорт, е разследван за пране на пари, заплахи за убийство, подслушване на държавен служител и връзки с организирани престъпни групи. Депутатът Керимов се проверява за пренасянето на 20 млн. евро в куфари и ред други финансови и данъчни престъпления.
Санкции има и за Игор Ротенберг (син на президентския приятел от детинство Аркади Ротенберг, също крупен бизнесмен), Кирил Шамалов (с енергиен бизнес и, което може би е по-важно съпруга в лицето на щерката на Владимир Путин) и други.
Позицията на властите във Вашингтон е: „Руското правителство работи за непропорционалната облага на олигарси и управленските елити”. Очаквано, в Москва реагираха остро и председателят на външнополитическата комисия в горната камара на парламента Константин Косачев нарече санкциите „безпричинни и неприятелски”.