Проукраинска група е извършила атаката срещу тръбопроводите на "Северен поток" 1 и 2 миналата година, съобщава "Ню Йорк Таймс", като се позова на нова американска разузнавателна информация.
Американски служители заявиха, че нямат доказателства, че президентът на Украйна Володимир Зеленски или неговите висши помощници са участвали в операцията, или че извършителите са действали по указания на украински правителствени служители.
Атаката срещу тръбопроводите за природен газ, които свързват Русия със Западна Европа, породиха спекулации за това кой е виновен.
Украйна се противопоставя на проекта от години, наричайки го "заплаха за националната сигурност", тъй като ще позволи на Русия да продава газ по-лесно на Европа. Представители на украинското правителство и военното разузнаване твърдят, че не са участвали в атаката и не знаят кой я е извършил.
В новите разузнавателни данни се посочва, че тези, които са извършили атаката са били противници на руския президент Владимир Путин.
Американски служители отказаха да разкрият естеството на разузнавателните данни и това как са получени, или с какви доказателства разполагат. Те уточниха, че нямат категорични заключения за това и оставят отворена възможността операцията да е била проведена негласно от група, свързана с украинското правителство или службите за сигурност на страната.
През септември миналата година тръбопроводите бяха взривени. Оценка показва, че ремонтът на тръбопроводите ще струва около 500 млн. долара. Американски служители казват, че не са открили никакви доказателства за участие на руското правителство в атаката.
Според новите данни на разузнаването експлозивите най-вероятно са били поставени с помощта на опитни водолази, които не работят за военни или разузнавателни служби.
Възможно е извършителите да са преминали специализирано държавно обучение в миналото.
Говорителка на ЦРУ отказа коментар. Говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом отправи въпроси за тръбопроводите към европейските власти, които провеждат собствени разследвания.
"Северен поток 1" и "Северен поток 2" се простират на около 1220 км от северозападното крайбрежие на Русия до Лубмин в Североизточна Германия. Първият струва повече от 12 млрд. долара за изграждане и е завършен през 2011 г., а вторият бе завършен през 2021 г., въпреки възраженията на официални лица в Съединените щати, Великобритания, Полша и Украйна.