Победата на кандидатите на "Единна Русия" в регионалните избори на 14 септември в Русия показва високо ниво на подкрепа за сегашното ръководство на страната. Това е заключението след единния ден за гласуване, обобщиха руските медии.
Избори се проведоха в 84 региона на Русия – в 30 субекта избираха губернатори, в 14 депутати в местните законодателни органи. Освен това се проведоха и избори за кметове на градове и общински съветници. Общо са били проведени около 6000 избирателни кампании, предаде РИА Новости.
Всички кандидати, които към момента водят в надпреварата за постовете на ръководители на руските региони, са издигнати от партия „Единна Русия”. За първи път в състава на Русия гласуваха жителите на Крим и Севастопол, те избираха депутати в местния парламент и кметове.
На всички места, където е можело да се разгърне предизборна борба, тя беше пресичана в зародиш, коментира агенция РБК. Затова повсеместно в неделя спечелиха хората на "Единна Русия", подкрепяща Владимир Путин.
Дори в трите района -Якутия, Република Алтай и Красноярския край, където социолози не изключваха балотаж за губернаторите, настоящата власт без проблем премина 50% от гласовете. В Красноярск Кремъл изпрати своя представител в Сибир Виктор Толоконский, когото местните хора не приеха за свой и през юли го одобряваха не повече от 30%. Сега той събира 61%.
Според генералния директор на Института за приоритетни регионални проекти Николай Миронов въпреки изглеждащите различни избирателни кампании в различни региони, във всички тях водят с увереност сегашните временно изпълняващи длъжността областни управители и партията "Единна Русия". "При това лидерството е много сигурно: практически няма ситуация, в която победата да е под съмнение", казва експертът пред ИТАР-ТАСС.
Игор Бунин от Центъра за политически технологии казва обаче, че позицията на Кремъл в случая е двойнствена, защото уж говори, че иска да се създаде конкуренция, но в същото време Путин е назначавал губернаторите и ако не ги преизберат още на първия тур, това се обръща срещу него.
Ръководителят на центъра за политически анализи на ИТАР-ТАСС Павел Данилин изрази увереност, че в много отношения тези резултати на кандидатите на властта се дължат на големия рейтинг на доверието на населението в руския президент Владимир Путин.
"Равнището на подкрепа между 80% и 90% за губернатори е, смятам, голям подарък и кредит на доверие. Разбира се, че именно подкрепата на президента даде възможност да се постигне такъв успех", казва той.
В неделя за пръв път гласуваха и жителите на анексирания Крим, като според украинската преса това е ставало с всевъзможни документи - руски, украински и дори паспорти от СССР.
ЕС няма да ги признае
Европейският съюз не признава състоялите се вчера избори в Крим и Севастопол, се казва в разпространено днес съобщение на външнополитическата служба на съюза, цитирано от ИТАР-ТАСС.
"Във връзка със съобщенията за местни избори, състояли се в в Крим и Севастопол, напомняме, че Европейският съюз не признава нито правовата база, нито легитимността на тези избори", пише в изявлението на първия дипломат на съюза Катрин Аштън.