Безпрецедентен мълчалив бойкот. Такъв беше осъществен не къде да е, а в централата на Организацията на обединените нации (ООН) в Женева, съобщава анадолската агенция.
Знаковият бойкот беше насочен към американския посланик в ООН Мишел Тейлър, която трябваше да запази самообладание и да не прекъсне преждевременно речта си, въпреки че докато говореше, вместо лицата на присъстващите в залата, тя виждаше техните гърбове.
Темата на речта на Тейлър беше случващото се в Близкия изток и по-конкретно: позицията на САЩ, които подкрепят Израел във войната с признатата от Европейския съюз за терористична организация "Хамас".
Посланикът на САЩ Мишел Тейлър държа речта си като част от от периодичния преглед на Комитета за съответствието на страната с Международния пакт за граждански и политически права (ICCPR) в Женева.
Several participants protest US official's speech at UN by turning their backs https://t.co/zSOjCeSEQx pic.twitter.com/e5LaiwCPTc
— Anadolu English (@anadoluagency) October 19, 2023
Гледката, която беше запечана от любителски камери в залата беше шокираща.
Десетки чуждестранни активисти, които защитават правата на ЛГБТИ, коренното население, репродуктивните и други права и водят кампании срещу дискриминацията, се изправиха демонстративно и обърнаха гръб в мълчалив протест по време на речта на американския посланик.
Нещо повече: те окачествиха като недостатъчни отговорите на правителството на САЩ на техните проблеми, свързани с правата на човека.
В основата на бойката обаче стоеше категоричната подкрепа на САЩ за "израелския режим в неговата геноцидна кампания в Ивицата Газа", както беше опрецелен от част от протестиращите.
Случката в ООН идва на фона на продължаващата повече от 10 дни война в Израел и тревогите за цивилното население в Газа, блокирано след началото на военните действия.
Най-малко 3478 палестинци са били убити при израелските атаки в Газа, докато в Израел броят им е над 1400 души, сочат данни на Анадолската агенция.
Протестът се състоя в отговор на решението на САЩ да наложат вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, целяща да установи "хуманитарна пауза" в конфликта, която да позволи на основната помощ да достигне до Газа.
Актът на неподчинение символизираше разочарованието на много народи от позицията на САЩ по израелско-палестинския конфликт.
Демонстрацията започна, когато Тейлър заяви, че ангажиментът на САЩ към договора е „морален императив в самото сърце на нашата демокрация“, а страната ѝ „дава пример с нашата прозрачност, откритост и смирен подход към собствените ни предизвикателства в областта на правата на човека“.
В сряда Израел се съгласи с исканията на САЩ да не спира доставките на основната хуманитарна помощ - като храна, вода и лекарства.
Камионите с продукти от първа необходимост могат да влизат в Ивицата Газа през египетския пропускателен пункт „Рафах“. Първата хуманитарна помощ пристига днес.