Парламентът на Унгария прие скандалните конституционни промени, които породиха страхове за назряване на авторитарен стил на управление на премиера Виктор Орбан, пише БГНЕС, цитирайки АФП.

Новите разпоредби разпалиха протести в столицата Будапеща и бяха силно разкритикувани от Европа и САЩ. Те предвиждат ограничаване на правомощията, с които конституционният съд разполага и прилагане на спорни мерки.

Парламентът гласува въпреки призивите на опозицията и гражданското общество за отлагане и одобри промените с 265 гласа „за”, 11 гласа „против” и 33-ма въздържали се.
Еврокомисията предупреди Унгария да спазва демократичните норми и увери, че ще прави всичко по силите си, за да гарантира, че всички членки спазват европейските закони.

Текстът предвижда в бъдеще конституционният съд в Будапеща да няма правото да анулира закони, приети с 2/3 от гласовете в парламента. Съдът ще може единствено да разглежда промените и няма да има възможността да оценява тяхното съдържание.

Също така президентът губи правото си на вето и ще бъде задължаван да подписва поправките, освен в случаите, когато има възражения относно процедурите.

Новата конституция позволява партийните предавания по държавните медии и задължава студентите, които са взели държавна помощ, да остават в Унгария след завършването си за определен период от време. Забранено е и пренощуването по улиците.