„Умна хартия” ще бори фалшивицирането на пари. Изобретението е на наши учени и американските им колеги от университета в Северна Дакота, и представлява микроскопични чипове, които се вграждат в банкноти.

Ръководителят на екипа Валери Маринов и съгражданинът му от Русе Юрий Атанасов от години работят зад океана. Двамата са успели да изтънят чиповете до дебелина, пет пъти по-тънка от човешки косъм.

„Чиповете се правят от силиций и силицият по принцип е много крехък материал, но когато се изтъни до дебелина от 20 микрометра, той става гъвкав и тогава вече може да бъде вграден в банкнота, без да се повреди при сгъване на банкнотите”, обясни Атанасов.

Технологията включва използването на лазер. Върху хартията се принтира антена от сребърно мастило и след това се вкарва чипът.

„Първоначалната ни идея беше да можем да вграждаме чипове в банкноти, за да помагат срещу фалшификация, да се следят пари от сивата икономика. С времето видяхме, че има приложение за всякакъв друг вид документи. Голям канадски производител иска да вгражда тези чипове в мебели, да следи контрола на качеството чрез тях”, допълни Атанасов.

Интерес към технологията вече са проявили институции от Съединените щати и Европа, както и представители на частния бизнес. Учените се надяват да получат и допълнително финансиране, за да внедрят разработката си в производството.