Военната помощ, която Северна Корея предоставя на Русия, вкл. големи количества боеприпаси, е най-опасна за Украйна, заяви ръководителят на разузнаването на страната Кирил Буданов, съобщи БГНЕС.
Той говори на конференция, организирана от фондация „Виктор Пинчук“ в Киев, където отговори на въпрос за подкрепата от страна на други руски съюзници - Иран и Китай.
„Най-големият ни проблем от всички тези съюзници на Русия е от страна на Северна Корея. Защото с обема на военните продукти, които те доставят, те всъщност влияят на интензивността на бойните действия“, каза Буданов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Забележките му дойдоха в момент, когато севернокорейският лидер Ким Чен Ун обеща да задълбочи връзките си с Русия, докато разговаряше с гостуващия ръководител на службата за сигурност Сергей Шойгу.
Киев следи доставките на оръжие от Пхенян за Москва и усеща ефекта им на бойното поле.
„Съществува пряка връзка. Те доставят огромни количества артилерийски боеприпаси, които са от решаващо значение“, продължава Буданов.
Освен в чуждестранна помощ, Москва инвестира и в собствени оръжия, включително като разработва и увеличава производството на своите ракети „Искандер“.
„Сега ясно виждаме масовото използване на „Искандер-М“ - каза Буданов.
„Управляемите бомби са огромен проблем. Тяхното производство е увеличено няколко пъти“, добави Буданов.
Въздушните бомби съдържат около половин тон експлозиви и могат да бъдат хвърляни от по-голямо разстояние, което позволява на руските самолети да избягват противовъздушната отбрана.
За да се противопостави на продължителните руски нападения, Киев развива собствено производство на оръжия, като същевременно иска по-голяма подкрепа от Запада.
През целия период на войната западните съюзници се колебаеха дали да увеличат помощта за Украйна, тъй като се стремяха да избегнат пряка конфронтация с Москва.
Сега САЩ и Великобритания обмислят дали да позволят на Украйна да използва оръжия с по-дълъг обсег, за да нанася удари по цели по-навътре в Русия - ключово искане на Киев.
„Няма да има (ескалация)“, заяви Буданов, „просто няма какво да влошава ситуацията“.
Буданов предположи, че Русия ще се опита да прекрати войната си с Украйна преди 2026 г., поради потенциални икономически проблеми, отчасти поради западните санкции и необходимостта от нова вълна на мобилизация.