Военната помощ, която Северна Корея предоставя на Русия, вкл. големи количества боеприпаси, е най-опасна за Украйна, заяви ръководителят на разузнаването на страната Кирил Буданов, съобщи БГНЕС.

Той говори на конференция, организирана от фондация „Виктор Пинчук“ в Киев, където отговори на въпрос за подкрепата от страна на други руски съюзници - Иран и Китай.

„Най-големият ни проблем от всички тези съюзници на Русия е от страна на Северна Корея. Защото с обема на военните продукти, които те доставят, те всъщност влияят на интензивността на бойните действия“, каза Буданов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Забележките му дойдоха в момент, когато севернокорейският лидер Ким Чен Ун обеща да задълбочи връзките си с Русия, докато разговаряше с гостуващия ръководител на службата за сигурност Сергей Шойгу.

Киев следи доставките на оръжие от Пхенян за Москва и усеща ефекта им на бойното поле.

„Съществува пряка връзка. Те доставят огромни количества артилерийски боеприпаси, които са от решаващо значение“, продължава Буданов.

Освен в чуждестранна помощ, Москва инвестира и в собствени оръжия, включително като разработва и увеличава производството на своите ракети „Искандер“.

„Сега ясно виждаме масовото използване на „Искандер-М“ - каза Буданов.

„Управляемите бомби са огромен проблем. Тяхното производство е увеличено няколко пъти“, добави Буданов.

Въздушните бомби съдържат около половин тон експлозиви и могат да бъдат хвърляни от по-голямо разстояние, което позволява на руските самолети да избягват противовъздушната отбрана.

За да се противопостави на продължителните руски нападения, Киев развива собствено производство на оръжия, като същевременно иска по-голяма подкрепа от Запада.

През целия период на войната западните съюзници се колебаеха дали да увеличат помощта за Украйна, тъй като се стремяха да избегнат пряка конфронтация с Москва.

Сега САЩ и Великобритания обмислят дали да позволят на Украйна да използва оръжия с по-дълъг обсег, за да нанася удари по цели по-навътре в Русия - ключово искане на Киев.

„Няма да има (ескалация)“, заяви Буданов, „просто няма какво да влошава ситуацията“.

Буданов предположи, че Русия ще се опита да прекрати войната си с Украйна преди 2026 г., поради потенциални икономически проблеми, отчасти поради западните санкции и необходимостта от нова вълна на мобилизация.