Украинското военно командване е наредило да бъде прекратена съпротивата в завод „Азовстал“ в Мариупол, предадоха „Ройтерс“ и „Франс прес“, като се позоваха на батальон „Азов“.

Снимка: Ройтерс

Командващият батальона Денис Прокопенко обясни във видеозапис, че заповедта е издадена, за да бъде запазен животът на бойците в гигантския металургичен комплекс от съветско време с мрежа от подземни тунели.

„Успяхме да спасим цивилните, тежко ранените получиха необходимата помощ, успяхме да ги евакуираме с идеята по-нататък да бъдат разменени“, отбеляза Прокопенко.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Командирът обясни, че предстои да бъдат извадени от „Азовстал“ телата на убитите войници.

„Надявам се семействата от цяла Украйна да могат скоро да погребат своите бойци с почести. Слава на Украйна!“, завърши изявлението си той.

„Азовстал“ бе последното гнездо на украинската съпротива срещу руските сили в Мариупол - стратегически пристанищен град на Азовско море, който бе подложен на масирани бомбардировки и обстрел.

Снимка: Ройтерс

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза този петък, че близо 2000 украински бойци са се предали в металургичния завод.

Президентът Володимир Зеленски обвини Москва, че целенасочено разрушава източните региони с безмислени бомбардировки срещу населени места.

Американският Конгрес одобри окончателно пакет от 40 милиарда долара помощ за Украйна. Страните от Г-7 също се ангажираха с подкрепа от близо 20 милиарда долара за възстановяването на страната.

  • Берлин се подготвя за евентуално военно положение
  • Руски удари убиха шестима души в Украйна
  • „За да защитим нашите граждани“: Кремъл реши да спира интернета в Русия заради заплахи
  • Дмитрий Медведев: Може да са необходими превантивни удари срещу Запада
  • Започва бързото прехвърляне на системи за ПВО „Пейтриът“ към Киев
  • Украински удар с дрон уби един човек и рани четирима в Русия
  • ЕС не успя да одобри новия пакет санкции срещу Русия заради вето от Словакия
  • Зеленски: Путин се страхува от САЩ - не бомбардира когато американците са тук
  • От Кремъл заявиха, че следят отблизо доставките на западни оръжия в Украйна
  • Службата за сигурност на Украйна съобщи, че е задържала седем руски агенти