Членките на Европейската енергийна общност нарушават нейните правила, заяви украинският вицепремиер Юрий Бойко и посочи като пример участието на България в строителството на руския газопровод „Южен поток" по трасе, заобикалящо Украйна, предаде БТА.
Бойко допълни, че не само България, но и Словакия, която също участва в Европейската енергийна общност, пренебрегва интересите на Украйна.
„След началото на строителството на „Южен поток", който е пряка заплаха за нашите национални интереси, по територията на България, която въпреки всички закони на ЕС извършва тази дейност, ние водим твърде обтегнат диалог с ръководствата на тези страни и с ръководството на Европейската комисия", подчерта украинският вицепремиер.
По-рано премиерът Микола Азаров заяви, че Украйна иска да получи от Европа ясен отговор за перспективите на газотранспортната си система във връзка със строителството на „Южен поток". Според думите му Украйна е готова да консервира два магистрални газопровода, ако ЕС възнамерява да получава руски газ през „Южен поток".
Украинският вицепремиер, цитиран от ИТАР-ТАСС, заяви, че задачата на Европейската енергийна общност е да „гарантира равни права и възможности, а също да спазва тези права".
Заради стратегическото си географско положение Украйна е разкъсвана между интересите на Европа и Русия. През последните години обтегнатите отношения между Москва и Киев няколко пъти доведоха до спиране на руските газови доставки, от които Киев е силно зависим въпреки опитите му да намери нови източници за снабдяване.
Газовите конфликти нарушиха и износа на руски газ за ЕС, тъй като в момента Украйна е основната транзитна страна. През януари „Газпром” поиска от „Нафтогаз Украйна” 7 млрд. долара за неполучени доставки, но предвидени в договора.
Киев настоява за намаляване на цената, наложена от Москва, която от своя страна иска в замяна Украйна да влезе в Митническия съюз и да отстъпи на „Газпром” част от газопреносната си мрежа.
Новите заплахи бяха направени с наближаването на европейската среща на върха на 21 ноември във Вилнюс, на която Украйна трябва да подпише споразумение за асоцииране с ЕС, отбелязва АФП.
Днес украинският министър на енергетиката и въгледобивната промишленост Едуард Ставицки обяви, че „Нафтогаз” вече е погасила над 20% от дълга си към „Газпром” за синьото гориво, внесено през август. До края на днешния банков ден „Нафтогаз” трябваше да преведе на руския газов гигант над 1 милиард долара за доставките на руски природен газ през октомври.
Според „Газпром” за газа, доставен през август, украинската компания дължи на руската компания общо 882 милиона долара.
На фона на напрежението между Русия и Украйна говорителят на еврокомисаря по енергетиката Марлене Холцнер заяви в четвъртък, че Европейският съюз очаква от своите партньори да изпълняват задълженията си и да доставят газ.
„Заложихме в европейското законодателство изискването газопроводите да осигуряват двупосочно движение на горивото, това е важен механизъм за енергийната сигурност на ЕС”, посочи Холцнер. „От много години се подготвяме за прекъсване на доставките, независимо по какви причини, за да можем да доставяме газ от запад на изток, макар отдавна доставките основно да са в посока от изток на запад”, поясни тя и уточни, че до днес не навсякъде в ЕС двупосочността на газопроводите е осигурена.
По повод проекта „Южен поток" Холцнер заяви, че ЕК продължава разговорите с държавите от ЕС. „Предложихме вече, ако ни бъдат предоставени междуправителствените споразумения с Москва, да изготвим обща насока за по-нататъшните преговори”, поясни говорителят.
Тя добави, че идеята е, тъй като няколко правителства от ЕС ще водят преговорите по този проект на двустранна основа, да бъде изготвена уеднаквена преговорна позиция.
От друга страна стои въпросът с желанието на Русия да получи изключение от действащото енергийно законодателство в ЕС - т. нар. трети енергиен пакет, който налага осигуряването на свободен достъп до преносната система за енергийните дружества.
„Ако руснаците искат да получат отстъпка от нашето законодателство, то те трябва да ни предоставят плановете и основанията за искането си, а Москва не е направила това”, отбеляза Холцнер.