Уестингхаус приветства новата рамка за политиките на ЕС в областта на климата и енергията до 2030 година, която Европейската комисия обяви днес, съобщиха от компанията. Компанията подкрепя целта за 40% намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. и посочва, че това е най-ефективният начин да се гарантира, че ЕС ще изпълни своите цели за климата и енергията в дългосрочен план.
Целта от 40% ще насърчи иновациите и инвестициите в нисковъглеродни технологии по най-разходоефективен и недискриминационен подход.
Компанията обаче изразява безпокойство от възможните непредвидени последствия от предложението 27% от енергията да бъде произвеждана от възобновяеми източници. Технологично неутралната политика за климата и енергията ще даде възможност на Европа за ефективно постигане на заложените цели. По този начин ще се избегнат проблемите, резултат от различни цели и несъответствия между политиките за парниковите газове и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) като: нелоялната конкуренция за нисковъглеродни технологии, неработещи пазарни механизми, високите разходи и неправилно функциониращата Схема за търговия с емисии (СТЕ).
Убедени сме, че една силна и работеща СТЕ, която отправя ясни инвестиционни сигнали, е основен инструмент за постигане на енергиен сектор с ниски въглеродни емисии. Правилно функциониращата СТЕ, с необходимата структурна реформа, ще спомогне да се избегне фрагментирането на пазара, особено когато се допълни с данъка върху въглеродните емисии в ЕС, заявяват от Уестингхаус.
Ив Браше, президент на Уестингхаус за Европа, Близкия изток и Африка, подчертава ролята на ядрената енергетика за постигането на амбициите на Европейският съюз: "В голямата си част, предложението на ЕК изпраща ясен сигнал и определя правилна дългосрочна политика за всички участници, които ще допринесат за ниското въглеродно бъдеще на Европа. Произвеждайки над 25% от електроенергията на ЕС, ядрената енергетика има ключова роля за намаляването на въглеродните емисии и енергийната сигурност в дългосрочен план."
Той дава и пример с България и фактът, че ядрената енергия в страната заема голяма част от нисковъглеродния енергиен микс на страната.