Изследователите разгадаха загадката защо спящ вулкан в Южна Америка показва възможни признаци на изригване в продължение на десетилетия.
Спящият вулкан Утурунку, разположен в планините на Андите в Боливия, не е изригвал от 250 000 години.
Но признаците на безпокойство на мястото - включително земетресения и шлейфове от газове - накараха изследователите да проучат дали е възможно изригване на това, което тяхното проучване нарича „зомби“ вулкан, пише АBC News.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От 90-те години на миналия век насам земята около вулкана Утурунку се деформира по схемата „сомбреро“, като земята в центъра на вулканичната система се издига нагоре, а околните райони потъват надолу.
Това показват измервания със сателитен радар и GPS според проучване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences в понеделник.
Учени от САЩ, Великобритания и Китай комбинираха сеизмология, физични модели и анализ на състава на скалите, за да установят причината за вълненията.
Като визуализирали начина, по който магмата и газовете се движат под вулкана, те установили, че тътенът и другите признаци на вълненията са резултат от движението на течност и газ под кратера.
Изригване в Утурунку, който се намира над най-голямото в света магмено тяло в земната кора, би могло да причини мащабни щети и да застраши човешкия живот на местното население, твърдят изследователите.
Въпреки това вероятността за експлозия е малка, заключават те.
Изследователите сравняват изобразяването на вътрешността на вулкана с методите, използвани при медицинското изобразяване на човешкото тяло.
Сеизмичните вълни са осигурили висока разделителна способност за проникване във вътрешността на вулкана Утурунку - и то в три измерения.
Изображенията позволяват на изследователите да очертаят възможните пътища за миграция на геотермално нагретите течности нагоре, както и как течностите и газовете се натрупват в резервоарите непосредствено под кратера на вулкана.
Тази дейност най-вероятно е причина за деформацията в центъра на вулканичната система.
„Нашите резултати показват как свързаните геофизични и геоложки методи могат да се използват за по-добро разбиране на вулканите, както и на опасностите и потенциалните ресурси, които те представляват“, казва съавторът Майк Кендъл, ръководител на катедрата по науки за земята в Оксфордския университет.
Методите могат да бъдат приложени за повече от 1400 потенциално активни вулкана по света, както и за десетки вулкани, които не се считат за активни, но показват „признаци на живот“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK