Учените разработиха гел от суроватъчен протеин, който разгражда алкохола в червата и намалява опияняващото му действие - постижение, което може да доведе до нов начин за лечение на махмурлука, пише The Independent.

Изследователите са установили, че гелът, който предстои да бъде тестван върху хора, може да намали нивата на алкохол в кръвта на мишки с до 50 % и да предпази организма им от вредните ефекти от него. Също и че гелът „значително намалява“ реакциите на стрес в черния дроб на мишките.

Според тях гелът превръща алкохола бързо в „безвредна“ оцетна киселина, преди да навлезе в кръвта, където обикновено развива опияняващо действие.

„Гелът премества разграждането на алкохола от черния дроб към храносмилателния тракт. За разлика от метаболизирането на алкохола в черния дроб, при него не се образува вредният ацеталдехид като междинен продукт", казва един от авторите на изследването Рафаеле Мезенга.

Според учените при по-нататъшни изследвания гелът може да бъде под формата на перорално хапче, което да се приема преди или по време на консумация на алкохол, за да се предотврати повишаването на нивата на алкохол в кръвта и увреждането на организма от ацеталдехид. 

Въпреки това изследователите предупреждават, че гелът е ефективен само докато алкохолът все още е в червата и може да направи много малко, след като алкохолът вече е преминал в кръвта.

„Гелът би могъл да бъде от особен интерес за хора, които не искат да се откажат напълно от алкохола, но не искат да натоварват организма си и не търсят активно ефекта на алкохола“, каза д-р Мезенга.

За да направят гела, учените варят суроватъчни протеини в продължение на няколко часа, за да се образуват дълги, тънки фибрили, които след добавяне на сол и вода като разтворител се кръстосват и образуват гел.