Изследователи в САЩ са постигнали „голям научен пробив“ в ядрения синтез - технология, разглеждана като възможен революционен алтернативен източник на енергия, съобщава американското Министерство на енергетиката, цитирано от Си Ен Ен. 

Според министъра на енергетиката Дженифър Гранхолм това е "значителен научен пробив". 

Учени от федералната лаборатория "Лорънс Ливърмор" (LLNL) са успели да генерират повече енергия с експериментален реактор за термоядрен синтез, отколкото е била изразходвана по време на процеса. Този пробив е за първи път в историята. 

Постигнато е "нетно увеличение на енергията" от 120%, съобщават трима души, участвали в изследването. 

За осъществяването на ядрен синтез е необходимо значително количество енергия. 

Според поддръжниците му ядреният синтез може в дългосрочен план да се превърне в алтернатива на изгарянето на изкопаеми горива и на спорното ядрено делене в АЕЦ. 

От 50-те години на миналия век насам са построени десетки експериментални реактори, но никой от тях все още не бе успял да генерира повече енергия, отколкото е необходима за процеса.

Как работи ядреният синтез 

Ядреният синтез се получава, когато два или повече атома се слеят в един по-голям. Това е процес, който генерира огромно количество енергия като топлина, именно това кара учените да се надяват, че чрез този метод ще може да се доставя чиста енергия на електрическите мрежи по целия свят.

По-рано тази година бе съобщено, че чрез процесът на синтез се получават хелий и неутрони, които са с по-лека маса от частите, от които първоначално са направени.

След това липсващата маса се превръща в огромно количество енергия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement