Компании и учени по цял свят се борят да създадат ваксина срещу вируса зика, но това може да отнеме месеци, ако не и години, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Американският център за борба със заразните заболявания създаде спешен оперативен център, който ще работи денонощно, за да се бори със зика. Най-бързо има шанс да създаде ваксина фармацевтичната компания "Иновио".
Възможно е ваксината за спешни ситуации да бъде готова преди края на годината, към октомври или ноември, съобщават канадският учен Гари Кобингър, работил върху експериментална ваксина срещу ебола.
Президентите на САЩ и Бразилия Барак Обама и Дилма Русеф обсъдиха вчера разпространението на вируса зика в Западното полукълбо, припомня Ройтерс.
Те са подчертали нуждата от съвместни усилия за разработване на по-добри ваксини и други технологии за контрол над вируса.
В същото време Колумбия и Венецуела съобщиха, че наблюдават скок на случаите на рядко срещания синдром на Гилен-Баре, който може да е свързан с разпространението на зика, предаде Асошиейтед прес.
В Колумбия има 41 случая на заболяването, което може да доведе до временна парализа. Те се свързват с пренасяния от комари вирус, съобщи заместник министърът на здравеопазването Фернандо Руис.
Във Венецуела са регистрирани 255 случая на синдрома на Гилен-Баре, съобщи министърът на здравеопазването Луисана Мело. Обикновено на месец в страната се регистрират 30 до 40 случая на този синдром, съобщава бившият здравен министър Хосе Олета.
Канада съобщи вчера, че четирима нейни граждани са се върнали от чужбина, след като са се разболели от вируса зика. Разпространението на вируса в страната обаче е малко вероятно, защото пренасящите го комари не могат да се адаптират към канадския климат.