Използвайки данни от междупланетарната станция на НАСА „Касини”, учени успяха да открият наличието на вода под повърхността на най-големия спътник на планетата Сатурн - Титан, съобщава ИТАР-ТАСС.

Данните са събрани между 2004 и 2011 година в хода на шестте полета над повърхността на Титан. С тяхна помощ изследователите стигнали до извода, че на около 100 километра под заледената повърхност на спътника има голям океан вода.

Подобно на Титан подобни подземни океани могат да съществуват и на други планетарни спътници като Европа и Енцелад.

„Вероятно океанът се състои изцяло от вода, смесена с неголямо количество соли”, разказва Лучиано Есса от италианския университет „Ла Сапиенца” и ръководител на екипа правил проучванията.

Наскоро учените откриха голямо метаново езеро в екваториалната част на планетното тяло, което промени и друга част от разбиранията им за Титан, тъй като досега се смяташе, че метановите езера са съсредоточени в полярните области на Титан.

Титан е едно от малкото тела с плътна атмосфера в Слънчевата система. Тя се състои предимно от азот и метан, и изследвания показват, че наличието на метан може да спомогне за развитието на примитивен живот.

По тази причина първоначалната мисия на „Касини” до 2008 г., бе удължена до 2017 година.