Здравни експерти да бъдат назначавани на управленски позиции в компаниите, за да се осигури адекватно справяне с ефектите на пандемията, които могат да останат надвиснали над работните места с години. За това призовава деканът на колежа по обществено здраве към Харвардския университет Мишел Уилямс.
„Мисля, че COVID изкара наяве колко е съществено да сме подготвени за създадените от човека и природните бедствия и че нашата икономическа стабилност зависи от тази подготовка“, коментира тя пред „Файненшъл Таймс“. „Общественото здраве играе ключова роля в това да сме подготвени“, допълни ученият.
За разлика от други здравни кризи, пандемията, причинена от коронавируса, е по-продължителна и изисква приспособяване. Очакванията на експертите са промените в офис средата като изменения в комуникацията и подредбата на бюрата, например, да се задържат с години.
„Важно е учените и частният сектор да се обединят и да останат заедно. Във фирмите има добро разбиране на данните, но това, с което не се справят, е разбирането на моделите за поведение и риск. Обединяването на двете е по-силен подход“, обяснява предложението си Уилямс.
Търсенето на сътрудничество между компаниите и здравните експерти в САЩ вече е започнало, като вече има фирми с назначени медицински директори. Сред първите, потърсили помощ от колежа за обществено здраве при разхлабването на ограничителните мерки, са хотелиери и авиокомпании. Целта е да осигури безопасността както на служителите, така и на клиентите.
В САЩ новите препоръки, обаче, не са съвсем нови. Здравни експерти участват в изготвянето на фирмени политики от години заради нарастващия проблем със затлъстяването и опиоидната криза в страната – и двата проблема лишават компаниите от хиляди служители всяка година.