Участието на държавни служители в трафика на хора е основен проблем пред България, която е източник и в малка част транзитен канал за контрабанда на жени и деца предимно за сексуална експлоатация. Това заключение се налага в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за трафика на хора за 2012 г.
„Жени и деца в България са подложени на секс-трафик във вътрешността на страната, предимно около туристическите курорти и граничните зони”, посочва документът.
Страната ни е посочена като отправна точка на трафикантите на човешка плът към Австрия, Белгия, Гърция, Франция, Холандия, Турция, Чехия, Швейцария, Финландия, Испания, Полша, Норвегия, Македония и Южна Африка.
„Правителството на България не покрива напълно минималните стандарти за елиминиране на трафика на хора, но полага усилия в тази посока”, изтъква още докладът. Документът посочва, че въпреки че властите запазват постоянен ръст на разкрити и осъдени трафиканти, броят им за 2011 е по-малък от този за 2010 г.
„Продължават да се появяват информации за съучастие на държавни служители в трафик на хора, включително за такива, които са осигурявали чувствителна информация на трафикантите и умишлено са забавяли разследвания срещу високопоставени контрабандисти. Правителството демонстрира неадекватни усилия в борбата с тази форма на съучастие”, посочва още докладът.
Документът изтъква, че 7 полицаи са били разследвани през 2011 за съучастие в трафика на хора, в сравнение с 12 през 2010 г.
Държавният департамент на САЩ отбелязва усилията, които полагат българските власти в областта на превенцията на трафика на хора, посредством медийни и образователни кампании, част от които насочени към най-уязвимите обществените слоеве и ромското малцинство.
Българските власти също така са отбелязали напредък в осигуряването на необходимата подкрепа за възстановяване и реинтегриране на жертвите на трафик.
Основни препоръки, които се отправят в доклада на Държавния департамент на САЩ, са „разследване, преследване и осъждане на държавни служители, замесени в трафик, както и гарантиране, че виновните служители ще бъдат преследвани наказателно”.
Документът препоръчва още на властите да продължат да работят в посока на превенция на трафика на хора, разширяване на информационните кампании сред учениците, „особени в училищата, където те са предимно от ромското малцинство”, както и да предприеме законодателни мерки за прекратяване на съдебните преследвания срещу жертвите на трафик, „за действия, които са извършени като директен резултат от трафика”.
България присъства и в отделните части от доклада посветни на съответните страни.
Само в Австрия от началото на годината са били осъдени шестима българи за трафик с цел сексуална експлоатация на 31 жени от България. Документът посочва, че лидерът на групата е получил 4 години затвор, а съучастниците му различни присъди между 12 месеца и четири години.