Турция може да предостави военна или логистична подкрепа на водените от САЩ въздушни удари срещу групировката „Ислямска държава” в Сирия. Това обяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от „Ройтерс”.

Турция се ангажира да участва в международната коалиция срещу джихадистите от групировката „Ислямска държава” и ще бъде „на първа линия” в тези усилия, увери и американският държавен секретар Джон Кери след среща с турския си колега Мевлют Чавушоглу, предаде АФП. „Турция е пълноправен член на тази коалиция и ще бъде ангажирана на първа линия”, подчерта Кери.

Досега Турция проявяваше резерви към участие в коалицията специално заради това, че групировката „Ислямска държава” в Ирак държеше като заложници 49 служители от турското консулство в Мосул. Заложниците бяха освободени миналата седмица. Турските заложници са били освободени в резултат на размяна с 50 членове на „Ислямска държава”, според твърдения в турския печат.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви от своя страна, че Турция е открила и експулсирала над 1000 чуждестранни бойци от 75 различни страни. „Турция пое много важна част от този товар. Ние предоставихме средства за откриването и експулсирането на над 1000 чуждестранни бойци терористи, дошли от близо 75 страни”, уточни турският министър на форум, посветен на борбата срещу тероризма, организиран покрай сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Анкара често бе обвинявана, че поддържа двойствени отношения с чуждестранните джихадисти, които пресичат границата й, за да отидат да се сражват в Сирия.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е обвиняван, че е подкрепил най-радикалните сирийски бунтовнически групировки, включително „Ислямска държава”, за да ускори падането на режима на сирийския президент Башар Асад. Ердоган винаги яростно е отричал това.