Първата стъпка на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган към „изкореняване” на Twitter от страната предизвика широка реакция в социалната мрежа. Министър-председателят бе обрисуван като антипод на демокрацията и свободата на словото, нещо което не му се случва за първи път.

Турските власти блокираха достъпа до платформата за споделяне, часове след като министър-председателят заяви: „Можете ли да си представите, има международна конспирация! Туитър-муитър! Вече имаме съдебно решение. Ще заличим всички подобни сайтове. Международната общност може да твърди каквото си иска, не ме интересува. Всички ще видят колко силна е Република Турция”.

Действията на премиера го поставиха в центъра на карикатури, колажи и коментари, споделени в Twitter под ключовата дума #ErdoganBlocksTwitter.

Дори президентът Абдулах Гюл разкритикува блокирането на социалната мрежа с постинги в нея. „Социалните медийни платформи не могат да бъдат затворени напълно”, написа той в Twitter, а малко по-късно изрази надеждата си, че мярката няма да продължи дълго.

Еврокомисарят Нели Крус, чиято работа е пряко свързана с медиите, нарече решението на турските власти „безочливо, безсмислено и страхливо”.

Щефан Фюле - еврокомисарят по разширяването, също излезе с официално изявление по темата, в което се усъмни в заявения ангажимент на Турция към европейските ценности и стандарти.

"Свободата на изразяване, която е основно право на всяко демократично общество, включва правото да се получават и разпространяват информация и идеи без намеса на държавните власти. Гражданите трябва да могат свободно да общуват и свободно да избират средствата за комуникация. Това очевидно включва достъп до интернет", написа Фюле.