Турски съд реши, че двама гръцки войници, обвинени в шпионаж и незаконно влизане в страната, ще останат в затвора, въпреки натиска на Европейския съюз за освобождаването им.

Двамата бяха арестувани на 2 март, когато влязоха във военна зона в северната турска провинция Одрин, която граничи с Гърция.

Местният съд в Одрин е постановил след последното си изслушване, че двамата войници ще останат зад решетките, съобщи информационна агенция "Доган", без да предостави никакви подробности, предава БГНЕС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Турските адвокати на двамата мъже бяха поискали освобождаването им.

Решението бе обявено след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган беше подложен на натиск от ръководителите на ЕС на среща в България в понеделник двамата гръцки граничари да бъдат освободени.

Шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че 28-те страни членки на блока имат доверие в турската страна "да решат по най-добрия начин това (въпроса за войниците)".

Среща на ЕС в Брюксел миналата седмица осъди Турция за арестуването на войниците в знак на твърда подкрепа за Атина.

Войниците разказаха на прокурорите малко след арестуването им, че погрешно са прекосило границата, след като се изгубили в мъглата.

Според Анадолската агенция обаче те са обвинени в "опит за военен шпионаж" от прокурори, както и във влизането в забранена военна зона.