Турски съд осъди днес на доживотен затвор 21 души, включително бивш началник на генералния щаб на армията, във връзка с така наречения "постмодерен" преврат, който през 1997 г. свали от власт първото турско правителство начело с премиер ислямист, предаде Ройтерс, като се позовава на турския телевизионен канал НТВ и други медии.
Сред осъдените на доживотен затвор е генерал Исмаил Хаккъ Карадайъ, който бе началник на генералния щаб в периода 1994-1998 г., а също и неговият заместник по онова време - генерал Чевик Бир. Други 68 души са оправдани от съда.
Турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк отбелязва, че осъдените няма да бъдат изпратени в затвора заради напредналата им възраст, съобщава АФП.
Анадолската агенция уточнява, че те ще бъдат поставени под съдебен контрол и ще им бъде забранено да пътуват в чужбина.
Адвокат на подсъдимите обеща обжалване на присъдата, съобщава ДПА.
През 1997 г. първият турски премиер ислямист Неджметтин Ербакан, ментор на сегашния президент Реджеп Тайип Ердоган, бе принуден от генералния щаб да подаде оставка. Този пуч, осъществен без да е произведен и един изстрел, бе наречен "постмодерен преврат", припомня АФП.
Делото започна през 2013 г. със 103 обвиняеми, но някои от тях починаха, докато траеше процесът.
Турската армия, която разглежда себе си като гарант за спазването на принципите на турската република, основана от Мустафа Кемал Ататюрк през 1923 г., и основно на светските принципи, е свалила от власт три правителства – през 1960, 1971 и 1980 г.
Фракция в средите на армията извърши опит за преврат в нощта на 15 срещу 16 юли 2016 г. Правителството обвинява живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен за организирането на опита за преврат. Гюлен отхвърля тези обвинения.
След идването на власт през 2002 г. на Партията на справедливостта и развитието ислямо-консервативното правителство на тогавашния премиер Ердоган положи усилия да намали влиянието на военните върху политическия живот на страната. По информация на БТА